JPMorgan global araştırmalar yöneticisi Joyce Chang, Bloomberg’e verdiği röportajda blockchain teknolojisinin hala kurumsallaşmadan uzak olduğunu ve sektörler arasında benimsenmesi için bazı engelleri aşması gerektiğini söyledi.

Chang, blockchain adaptasyonuna teknolojinin verimlilik sağlayacağı belirli özelliklere sahip endüstriler tarafından öncülük edildiğini belirtti. Ticaret finansını örnek vererek blockchain teknolojisinin önümüzdeki üç ila beş yıl arasında belirli bir etkiye sahip olacağının beklendiğini söyledi. Ayrıca, JPMorgan’ın blockchain’e dayalı bankalar arası veri ağının büyüdüğünü ve şimdiden 157 katılımcı bankayı geçtiğini bildirdi.

Chang, bununla birlikte teknolojinin sektörler arası ve dönüşümsel değişimler sunabilmesi için aşamalı olarak ele alınması gereken kilit engellerin veri gizliliği ve güvenliği ile ilgili yasal konular olduğunu ve hala üzerinde çalışıldığını anlattı. Bu sorunların çözülmesinin zorluğu göz önüne alındığında, teknolojiyi uygulamadaki temel odağın belirli alanlarda hala sınırlı kaldığını ve bazı endüstrilerin önünde teknoloji için bu aşamada tedarik zinciri ve lojistik gibi önemli güçlükler olduğunu belirtti.

Chang’in dediği gibi, ticari belgeleri dijitalleştirmek ve çoklu ticaret finansman süreçlerini otomatikleştirmek için blockchain teknolojisini kullanmak son aylarda önemli bir hız kazandı. Ocak ayında Londra merkezli uluslararası bankacılık firması olan Standard Chartered’ın Singapur birimi, blockchain ile çalışan ilk ticaret finansmanı anlaşmasını tamamladı.

Standart Chartered ayrıca HSBC ve BNP Paribas gibi bankalar ile birlikte, geçen yıl eTrade Connect adlı bir blockchain ticaret finansmanı platformunu birlikte geliştirmiş olan büyük bankalardan biridir.