Blockchain dünya genelinde büyük bir popülerlik sağlarken, her geçen gün daha fazla şirket dağıtık defter teknolojilerine balıklama atlıyor. Peki, körlemesine yapılan bu atlayışlar, yarardan çok zarar mı getiriyor?

En popüler uygulaması Blockchain olan dağıtık defter teknolojileri, çok kısa bir süre içerisinde iş dünyasında önemli bir yükseliş yakalamayı başardı. Bu teknolojinin önümüzdeki dönemlerde geleneksel şirketleri daha fazla etkisi altına alarak, yepyeni iş kollarını ve yeni şirket türlerini iş dünyasına kazandırması bekleniyor.

Şirketlerin bu teknolojiyi nasıl kullanabileceğine odaklanması ise, Blockchain’in geleceği için önemli rol oynuyor. Çünkü bu odak olmadan, şirketler hiçbir değer taşımayan girişimler ve projelere yatırım yapma riskiyle karşı karşıya kalabilir. Dikkatli bir planlama sayesinde, şirketler Blockchain’den yararlanarak rakiplerine karşı önemli avantajlar elde edebilirler.

Şirketlerin Blockchain beklentilerini doğru şekilde oluşturmaları gerekiyor

Dağıtık defter teknolojileri işlem maliyetlerini düşürerek, ödemeleri daha şeffaf, kesintisiz ve otomatik hale getirme potansiyeline sahip. Yine de, şirketlerin sırf düşük maliyetler uğruna bu teknolojinin üzerine körlemesine atlamaması gerekiyor. Öncelikle hangi süreçlerde bu teknolojiye ihtiyaç duyduklarını ve Blockchain’e nasıl yaklaşmaları gerektiğini çözmeleri gerekiyor.

Bu teknoloji yeni müşterilere ulaşmalarını nasıl sağlayacak? Tedarik zincirlerinde verimliliği veya şeffaflığı nasıl geliştirebilir? Bu tür pratik soruların yardımıyla, şirketlerin kendilerine en uygun yolu seçmeleri, Blockchain’den de doğru ve verimli bir şekilde yararlanmalarının önünü açacaktır. 

Teppo Felin ve Karim Lakhani tarafından yazılan makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.