Blockchain teknolojilerinin kullanımı hızla yaygınlaşırken, telekomünikasyon şirketleri bu trendden nasıl fayda sağlayacak?

Blockchain in Telecom Yönetici Direktörü Oleg Pradvin, ITU News’e verdiği röportajda dağıtık defter teknolojilerinin telekom sektörü için nasıl fırsatlar sunduğunu anlattı. En küçük mobil operatörlerin dahi küresel telekomünikasyon servisleri pazarına erişimini mümkün kılacak adil katılımlı, dağıtık bir sistem geliştirdiklerini belirten Pradvin, “Küçük operatörler tıpkı sektör devleri gibi servisler sunabilecekler. Büyük operatörler ise kendi müşteri kitlelerini büyütme imkanı yakalayacaklar.” diyor. Bu sistemde ödeme için karşılıklı mutabakat kurulduğunda, herhangi bir aracı veya komisyona gerek kalmıyor. Böylelikle telekom şirketleri hiçbir yatırım yapmadan gelirlerini artırabiliyor.

Pradvin, Blockchain ile gerçekleştirilen fırsatlara şöyle örnek veriyor: “Mobil operatörler kendi tekliflerini akıllı sözleşmeler şeklinde sunuyor. Bu teklifler tüm diğer operatörler için de açık oluyor. Ev oepratörleri kendi abonelerine sunmak isteyebilecekleri teklifleri seçiyor. Ayrıca, tüm bu teklifler üzerinde mutlak kontrol sahibi olarak, fiyatları kendi abonelerine yerel para birimlerinde yansıtabiliyorlar. Bir abone kendisine en uygun teklifi seçip, ödemesini yapıyor. Teklifi seçtiğinde, yeni bir ‘talep’ akıllı sözleşmesi oluşturuluyor ve içinde abonenin dijital kimliğini barındırıyor. Ardından, kullanıcının yaptığı ödeme, ev operatörüne ve ziyaret edilen (servis paketi satın alınan) operatöre iletiliyor.”

Sonrasında, teklifi sunan operatör kullanıcıyı tespit ederek, para kabul ediyor ve aboneye yerel ücretlendirme üzerinden, doğrudan ve yüksek kaliteli hizmet sunmaya başlıyor. Buna ek olarak, abone mevcut SIM kartını yurt dışına çıktığında da kullanabiliyor. Blockchain teknolojisi sayesinde operatörler birbiriyle eşit ortaklar şeklinde etkileşim kurabiliyor. Operatörler arası muvafakat prosedürleri de önemli ölçüde basitleşiyor. Tüm hesaplamalar beş ayrı para birimine bağlı SDR token’lar üzerinden yapılıyor ve anında işleme alınıyor. Böylelikle Blockchain sayesinde yüksek roaming ücretleri ortadan kalkıyor.

Röportajın tamamını okumak için tıklayın.