The Next Web’in araştırmasına göre dünyada blockchain teknolojisiyle ilişikili iş ilanları sayısında ABD lider konumunda.

TNW, raporu hazırlamak için iş ilanı sitesi olan Glassdoor’daki ‘blockchain’ anahtar kelimesi ile uyuşan dünya çapındaki tüm iş ilanlarını karşılaştırdı.

Rapora göre ABD blockchain teknolojisiyle ilişkili iş ilanları sayısında açık ara lider. Glassdoor’da yer alan dünya çapındaki blockchain ilişkili toplam 5,711 iş ilanının 2,616’sı ABD sınırları içinde yer alıyor. ABD’yi ise 1015 iş ilanıyla İngiltere takip ediyor. Üçüncü sırada ise 257 iş imkanıyla Hindistan yer alıyor.

İş ilanlarındaki en sık yer alan pozisyonlar ise sırasıyla “Blockchain Mühendisi”, “Kıdemli Yazılım Mühendisi” ve “Blockchain Geliştiricisi” olarak dikkat çekiyor. Raporda Blockchain ile ilişkili en sık iş ilanı veren ilk üç şirket ise sırasıyla IBM, Ernst & Young ve Oracle olarak belirlenmiş. İlk 10 şirket arasında ise kripto para birimleriyle ilişkili olan sadece 3 şirket bulunuyor. Bunlar, Foris Limited, Crypto.com ve Wirex. Sıralamada Ripple ise 17. olarak dikkat çekiyor. Blockchain odaklı yazılım şirketi ConsenSys de 13. sırada yer alıyor.

The Next Web’in raporunun yanı sıra geçtiğimiz ay Hired’ın yayınladığı bir rapora göre sektörde dünya çapında blockchain mühendislerine yönelik talep %517 arttı. Sıralamada ikinci sırada ise %132 ile siber güvenlik uzmanları yer alıyor. Şirketlerin blockchain teknolojisini anlama ve potansiyelinden yararlanma arzusu doğal olarak  yazılım dünyasındaki iş ilanlarına da yansıyor.