Çin’in Hangzhou şehrinde bir mahkeme emsal olacak bir karar alarak, Blockchain teknolojisiyle doğrulanmış kanıtların hukuki ihtilaflarda sunulabileceği kararını verdi.

Yerel bir hukuk firması tarafından onaylanan ve yayınlanan resmi bildiriye göre, Hangzhou İnternet Mahkemesi, kanıtları biriktirmek için Blockchain teknolojisinin yasal olarak kabul edildiğini bildirdi.

“Mahkeme, bireysel davaları analiz etmek için Blockchain kullanımına karşı açık ve tarafsız bir duruş sergilemesi gerektiğini düşünüyor. Bunu sırf karmaşık bir teknoloji olduğu için ne yok sayabiliriz, ne de sırf müdahale edilemez ve takip edilebilir olduğu için standartları aşağı çekebiliriz. Bu bağlamda, çıkar çatışması olmaksızın, üçüncü taraf bir Blockchain platformunun kullanımı fikri hak ihlalinin kanıtlanması için gerekli yasal zemini sağlamaktadır.”

Mahkemeden alınan verilere göre, dava ilk olarak Hangzhou merkezli bir medya şirketi olan Huatai Yimei tarafından, telif hakkı ihlali için Shenzhen merkezli bir teknoloji şirketine karşı Ocak ayında dosyalanmış.

Yasal prosedür sırasında, Shenzhen şirketi tarafından izinsiz kullanıldığının kanıtlanması için davacının web sayfalarının ekran görüntüleri gösterildi. Coindesk haberine göre Blockchain tam bu noktada devreye girdi; Huatai Yimei görüntüleri, web sitesi kaynak kodlarını ve diğer kanıtları Blockchain tabanlı bir depolama platformu olan baoquan.com üzerinde biriktirdi. Ardından bu kanıtları yargı önünde kullanmak istedi.

Davanın ana sorusu bir anda bu kanıtların geçerli olup olmayacağı kararı haline geldi. Neticede verilen karar ise Blockchain tarihi açısından bir kilometre taşı olmayı başardı.