Çin hükümetinin resmi yayın organı Çin Merkez Televizyonu (CCTV), Blockchain teknolojisini ve kripto para ekonomisini ele aldığı bir saatlik yayında dağıtık defter teknolojilerini övgüye boğdu.

Çin finansal teknolojilere hiç de yabancı bir ülke değil. Özellikle vatandaşlar, nakitsiz ödeme, temassız teknolojiler ve diğer FinTech alanlarında dünyanın geri kalanından bir hayli ileride bulunuyorlar. Buna karşın hükümetin hem Blockchain’e hem de kripto para ekosistemine karşı sert bir tutumu bulunuyordu. Ancak bu tutum son aylarda hızlı bir yumuşama eğilimine girdi.

Blockchain projelerine milyarlarca dolar fon ayıran Çin hükümeti, geçtiğimiz günlerce Çin Merkez Televizyonu aracılığıyla da halka Blockchain’i anlattı. Bir saat süren yayında Blockchain projelerinden, bu alandaki risklere kadar pek çok konuya değinildi. Yayının sonuna doğru, CCTV anlatıcısı Blockchain’e doğru bir adım daha attı ve şu açıklamada bulundu:

“Blockchain internetin ikinci dönemidir. Blockchain internetten 10 kat daha değerlidir. Blockchain, güven üreten bir makinedir.”

İçeriği Çin hükümeti tarafından kontrol edilen ve yakın döneme kadar Bitcoin ve kripto para birimlerini sert biçimde eleştiren CCTV’nin Blockchain alanında böyle bir adım atması, aynı zamanda kripto para ve Blockchain arasındaki ayrımın daha net belirlenmesi için önem taşıyor.

Blockchain’in uzun vadeli seyri ve ticari kullanımı hakkında yayımlanan bu olumlu görüşlerden henüz birkaç hafta önce de Çin Devlet Konseyi, finansal otoritelerden Blockchain teknolojilerinin geliştirilmesi için Ar-Ge merkezlerine ve girişimlere fon ayrılması konusunda talimatta bulunmuştu.

NullTX’te yer alan haberde, bu sürpriz dönüşümün Çin’deki yerel Blockchain projelerinin yakaladığı başarı sayesinde gerçekleştiği vurgulanıyor. Qtum, VeChain, NEO, Tron ve diğer Blockchain projeleri milyarlarca dolar değerlemeye ulaştı ve ABD, Güney Kore ya da Japonya’daki benzer çalışmalarla rekabet edebilir hale geldi.