Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yayımlanan yeni rapora göre, Blockchain’in sahip olduğu potansiyel, küresel bankacılık sisteminde İsviçre’nin baskın rolünü değiştirebilir.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri Blockchain için sadece başlangıçtı. Sırada küresel bankacılık sistemleri var. En azından Moody’s in yatırımcı hizmetleri tarafından yayımlanan yeni rapor böyle söylüyor. Uluslararası bankacılık işlemlerini daha hızlı ve daha düşük maliyetli hale getirmek bankalar açısından kredi pozitif olsa da, rapora göre bu avantajlar aynı zamanda masraf ve komisyonların düşürülmesi yönünde baskıya neden olabilir.

Böyle bir senaryoda özellikle İsviçre’nin büyük risk altında olacağını ifade eden Moody’s, ülkenin can damarlarından birini oluşturan bankacılık sektöründe gelirlerin yarısının masraf ve komisyonlardan elde edildiğine dikkat çekiyor. Blockchain’in yapısı gereği üçüncü şahısları aradan çıkarıp, işlemleri kalıcı ve güvenli bir yöntemle kayıt altına alması ve tüm bunları çok düşük işlem ücretleriyle gerçekleştirmesi, İsviçre için de bir hassasiyet noktası oluşturuyor.

İsviçre Blockchain’e kucak açtı

İsviçre, CNBC haberine göre Moody’s tarafından yayımlanan “gayrisafi yurt içi hasılaya oranla gerçekleşen sınır ötesi bankacılık işlemleri” listesinde Birleşik Krallık ve Belçika’nın ardından üçüncü sırada geliyor. Uluslararası bankacılık dünyasında dünden bugüne önemli bir merkez kabul edilen İsviçre, Blockchain ve dijital para birimlerine ilgi duyanlar için de ilgi odağı konumunda. Zug bölgesi, FinTech alanında iş yapan girişimlerin yoğunluğu nedeniyle “Kripto Vadisi” adıyla anılıyor.