Dünya genelinde fosil yakıt şirketleri, teknoloji şirketleri, bankalar ve diğer büyük şirketlerin üzerindeki baskı günden güne artarken, karbon salınımını engellemek için Blockchain teknolojisi bir adım öne çıkıyor.

Dünya, hisse senetleri ve tahvillerden, gayrimenkul ve güzel sanatlara kadar tüm kaynakların Blockchain’lerdeki token’larla temsil edileceği, token merkezli bir ekonomiye doğru ilerliyor. Bu token’ları işlemek için yazılım platformları oluşturmak isteyen IBM’in, hedeflerinden biri oldukça ilgi çekici: Çevreye fayda sağlamak.

Şirketler ve hükümetler çevreye yaydıkları karbondioksiti telafi edebilmek için karbon dengeleme kredileri kullanırlar. Satın alma veya takas sistemiyle alınan bu krediler, yenilenebilir enerji kaynakları ve karbon yakalama (atmosferdeki fazla karbonun azaltılması) yatırımları için kullanılıyor.

Veridium Vakfı Yönetici Direktörü Jim Procanik, yüksek kaliteli karbon kredilerini satın almanın karmaşık ve oldukça hantal bir süreş olduğunu düşünüyor. Daha sorunsuz ve şeffaf bir pazar oluşturmanın yoluysa Blockchain’den geçiyor.

Karbon ayak izlerini düşürmek isteyen şirketler Blockchain’den yararlanacaklar

Bu nedenle Veridium ve IBM, karbon dengeleme kredilerini token’laştırmak için Stellar Blockchain’den yararlanacak. Yıl sonunda sunulması beklenen yeni sistem, üçüncü taraflarca doğrulanan farklı karbon varlıkları sepeti ile desteklenecek. Bu kredilerin bir kısmı, halihazırda karbon salımlarını dengelemek isteyen şirketlere karbon kredileri satan Veridium’un kardeş şirketi InfiniteEARTH tarafından sağlanacak.

Dünya genelinde fosil yakıt şirketleri, teknoloji şirketleri, bankalar ve diğer büyük şirketlerin üzerindeki baskı günden güne artarken, bu durum karbon kredilerini milyar dolarlık bir alan haline getiriyor. Veridium ise bu kredileri almak veya satmak isteyen kurumların işlem süreçlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Token protokolü sayesinde şirketlerin karbon ayak izlerini dengeleyebilmek için ne kadar krediye ihtiyaç duyduğu otomatik olarak hesaplanabilecek.

Makalenin devamını bu sayfada okuyabilirsiniz.