Satoshi Nakamoto’nun meşhur makalesinden bu yana kripto para ve blockchain kavramları sürekli birlikte anılıyordu. Hatta çoğu zaman kripto paralar blockchain teknolojisinin önüne geçer ve bu durum teknolojinin potansiyelini gölgelerdi. Son zamanlarda ise bu iki kavramın birbirinden ayrıştığını net bir şekilde görebiliyoruz.

2018 yılı bu ayrımın çok daha netleştiğini gösteren bir yıldı. Görünen o ki bu durum, 2019 yılında da devam edecek.

Washington’da düzenelen Calibrate Blockchain etkinliğinde bu yıl birkaç konuşmacı kripto para birimleriyle ilgili sunum yaparken sunumların çoğunluğu blockchain teknolojisinin farklı endüstriler ve farklı süreçlerde nasıl kullanılabileceği ile ilgiliydi.

Konferansta, blockchain teknolojisinin farklı alanlarda uygulanabilirliğine Kochava CEO’su Charles Manning örnek verdi. Kochava, mobil cihazlar için reklamcılığa destek veren bir şirket. Sistemleri 4.3 milyar cihazın ID’sini takip ederek şirketlere reklam etkisi ve konumlandırma konularında destek oluyor. Reklam sektörü her zaman için çok oyunculu karmaşık bir sektör olmuştur. Mobil cihazlarla birlikte bu alan çok daha komple bir hal aldı.

Kochava ekibi de bu ekosistemi basitleştirmek için blockchain teknolojisinin kullanılması gerektiği sonunuca varmış. Şirketin geliştirdiği XCHNG isimli blockchain çözümü, sektörün birbirleriyle olan iletişimine destek olmayı amaçlıyor. Açık kaynaklı olan bu proje hala geliştirme aşamasında.

Öte yandan kripto para birimleri de yok sayılmıyor. Konferansta avukat Bob Cornish, Wyoming eyaletinde kripto para birimlerine yönelik yapılan yasal düzenlemelerden bahsetti. Calibrate Blockchain konferansı kripto para ve blockchain kavramlarının hala birbirleriyle birlikte anıldığını ancak son yıllarda her iki kavramında ayrışarak çok daha farklı değerlendirilebileceğini gösterdi.