Blockchain dostu yargı bölgelerinde bile, düzenleyici yasalar ve eski moda uygulamalar Blockchain inovasyonları ve gelişimini olumsuz yönde etkiliyor.

Bu görüşün yüksek sesle dile getirildiği yerlerden biri, geçtiğimiz hafta New York’ta düzenlenen Concordia Summit oldu. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ile ortaklaşa olarak düzenlenen etkinlikte, Blockchain müzakereleri özellikle dikkat çekti. Oluşturulan sandbox ortamları hem düzenleyiciler hem de yeni uygulamalar getirmek isteyen girişimcilere geniş hareket alanı sağlayabilir. Ama Blockchain liderlerine göre, şu an sağlanan sandbox ortamları Blockchain’in gelişebilmesi için çok hantal durumda.

Blockchain’in gelişmesi için daha çevik yasalar gerekiyor

ConsenSys Ethereum Üretimi Baş Strateji Sorumlusu Sam Cassatt tam olarak bu soruna parmak basıyor. Düzenleyiciler tarafından sağlanan Mevcut sandbox ortamlarının, girişimcilere ve şirketlere inovatif olma noktasında fayladığı olduğunu düşünse de, riskleri azaltmak isteyenler belli başlı sıkıntılarla karşılaşıyor. Sam Cassatt, “Eğer riskleri azaltmak istersem, bunu yapmak düzenleyiciler nedeniyle iki ya da üç kat daha uzun sürüyor.” diyerek düzenleyicilerin yenilikleri engellediğini savundu.

Avrupa Parlementosu’nda Yunanistan’ı temsil eden üyelerden biri olan Eva Kaili, Avrupa Birliği ve Birleşik Krallığı hafifletilmiş kurallar koymaya davet etti.

“Avrupa Birliği ve Birleşik Krallık tarafından getirilen düzenleyici yasalar Blockchain alanında yapılan yenilikleri geciktiriyor. Blockchain söz konusu olduğunda, hızlı olmamız şart. Çok daha çevik ve inovasyonların önünü tıkamayacak düzenleyici yasalara ihtiyacımız var.”

Bu toplantının ışığında, önümüzdeki hafta Avrupa Komisyonu’nun Blockchain ve dağıtık defter teknolojisi için önemli kararlar alması bekleniyor. Concordia Summit’in Blockchain ayağında konuşulan diğer konulara buradan ulaşabilirsiniz.