Blockchain ve bağlı olduğu teknolojiler tüm dünyada yaygınlaşıyor. Buna rağmen birçok insan halen Blockchain ve dağıtık defter uygulamalarının potansiyelinin tam olarak farkında değil. Coin Rivet yazarı Scott Thompson, Blockchain’e merak duyan veya bu teknolojiyi öğrenmek isteyenler için beş farklı kitap öneriyor.

Bu kitaplar Blockchain’in merkezi olmayan sistemini tanıtma ve yeni bilgiler aşılama noktasında oldukça faydalı kaynaklar olarak göze çarpıyor.

The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking

Ekonomist Saifedean Ammous tarafından yazılan The Bitcoin Standard, okurlarına para teknolojilerinin tarihini ve gelişimini akıcı bir dille anlatıyor. Para teknolojilerinin gelişimi sırasında ekonomiye sunduğu yenilikçi bakış açısı, yapılan hatalar ve en önemlisi Bitcoin’in nasıl tasarlandığı masaya yatırılıyor.

Digital Human: The Fourth Revolution of Humanity Includes Everyone

Chris Skinner bu kitabıyla, insanlığın, ticaretin, iş ilişkilerinin ve geleceğimizin dijitalleşmesinin ne gibi etkileri olacağını araştırıyor. Gezegenimizin dijitalleşmesi, büyük bir dönüşümü beraberinde getiriyor. Mobil ağ sınırları aşarak tüm insanlığa ulaşmayı hedefliyor. Skinner’a göre, çok yakında gezegendeki herkes mobil ağa dahil olacak ve tüm insanlar gerçek zamanlı olarak herkesle konuşma ve ticaret yapma şansına sahip olacak.

The Truth Machine: The Blockchain and the Future of Everything

Michael J. Casey ve Paul Vigna, The Truth Machine ile beraber Blockchain’in “kontrolü yeniden ele alma” konusunda nasıl yardımcı olacağını açıklıyor. Casey ve Vigna ikilisi, Blockchain’in veriler, varlıklar ve kimlikler üzerindeki kişisel kontrolü geri alabileceğini düşünüyor. İkili birçok farklı endüstrinin aksak yönlerini ortaya çıkararak, asırlardır güvenilen kurumların aslında çok da güvenilir olmadığını savunuyor.

Bank 4.0: Banking everywhere, never at a bank

Dijital “BANK” serisinin bu son kitabında, Bret King, 21. yüzyılın teknolojiyle çevrelenmiş dünyasında bankaların bir geleceğinin olup, olmadığını sorguluyor. Önümüzdeki 30-50 yıl içerisinde, paralar ve kartlar ortadan kaybolduğunda ve geleneksel bankacılık sistemi gerçek zamanlı olarak yeniden inşa edildiğinde, bu bankalar gerçekten neye benzeyecek? Bir bankanın hesabı, kimliği, değeri, varlıkları ve yatırımları nasıl yeniden düzenlenecek? İşte Bret King Bank 4.0 ile bu soruya yanıt arıyor.

American Kingpin: The Epic Hunt for the Criminal Mastermind Behind the Silk Road

2011 yılında Ross Ulbricht adlı 26 yaşındaki bir programcı, bugüne kadar görülmüş en özgür serbest piyasa olan İpek Yolu’nu (Silk Road) hizmete açtı. Hükümetin gözlerinden uzak ve kendine Dark Web’i mesken edinen İpek Yolu’nda uyuşturucu, bilgisayar korsanlığı, sahte pasaport, sahte para ve daha nice yasadışı eylemlerin ticareti yapılabiliyordu. Nick Bilton’ın yazdığı American Kingpin, bu korkunç girişimi ve ortaya çıkardığı etkileri araştırıyor.

Blockchain 101 v.2

Türkiye’nin ilk ve tek Blockchain odaklı kitabı olan ve 2017 yılında çıkan Blockchain 101, yenilenmiş versiyonuyla bir kez daha okurlarla buluşuyor. Ahmet Usta ve Serkan Doğantekin tarafından kaleme alınan kitap, v.2 ile beraber güncellenerek, çok daha kapsamlı hale getirildi.

Blockchain 101 v.2 ile beraber ICO gibi yenilikçi ve henüz duymaya başladığımız Blockchain teknolojilerine geniş yer ayrılıyor. Akıcı ve anlaşılır dili sayesinde bu teknolojiler hakkında hiçbir teknik bilgiye sahip olmayan okurlar bile kolayca bu kavramları özümseyebiliyorlar.