Dijital varlıkların yönetimini, bu varlıkların değerini yaratan bireylere geri veren Blockchain, güven sağlayıcı kurumların ekonomik sistemdeki rolünü kökünden değiştirecek.

Bloomberg Businessweek Türkiye’nin 1 Temmuz 2018 tarihli baskısında “Blockchain: Güven Tesisinde Dijital Dönüşüm” başlıklı bir makale kaleme alan Emre Sakızlı, dağıtık defter teknolojilerinin değer transferinde aracıları ve denetçileri ortadan kaldırarak yeni bir ekonomik düzene kapı araladığını anlatıyor.

Makale, Blockchain protokolünün tasarımına değer katan asıl unsuru, “Kullanıcıların işlemin bitişinin hemen ardından verileri eklemesini, kaldırmasını veya değiştirmesini neredeyse imkansız hale getiren bir kayıt defteri olması” şeklinde özetliyor. Bulut sistemiyle Blockchain arasındaki benzerliğe değinen Sakızlı, “Blockchain algoritmasının blokları zincirleme bir modelle inşa etmesi, herhangi bir işlemle sistemin tüm bloklarını birbirine bağlıyor. Böylece bulut platformlarındaki merkezi sistemin kayıt tutma ve denetleme ihtiyacı ortadan kalkıyor.” diyor.

İki veya daha fazla taraf arasında güven gerektiren her türlü transfer işleminde kullanılabilir olan Blockchain’in meydana getirdiği uygulama alanı, akıllı sözleşmelerin kullanım senaryolarıyla biçimleniyor. “Akıllı sözleşmelerde tarafların artları, sistem tasarımıyla değişkenler olarak şekilleniyor ve şartlar sağlandığında anlaşma üçüncü bir tarafa ihtiyaç olmadan icra ediliyor.”

Blockchain’in finans sektöründe ve kamuda kullanımına ilişkin örneklerin de yer aldığı makalenin tamamını, Bloomberg Businessweek Türkiye‘nin 1 Temmuz 2018 tarihli sayısında okuyabilirsiniz.