Sri Lankalı pop müzik sanatçısı Ranidu Lankage, merkezi olmayan ilk müzik paylaşım platformu olan Audius ile SoundCloud’a rakip olmayı hedefliyor.

Merkezi olmayan ve topluluk paylaşımlı yapısıyla dikkat çeken Audius, SoundCloud gibi platformların Blockchain tabanlı rakibi olarak görülüyor. Dünyanın ilk Blockchain’e dayalı müzik paylaşım protokolünü başlatan Audius, 5,5 milyon dolarlık A Serisi fonlama turunun başarılı bir şekilde tamamlandığını duyurdu.

8 Ağustos’ta gerçekleştirilen fonlama turu General Catalyst ve Lightspeed tarafından yönetilirken, Kleiner Perkins, Pantera Capital, 122West ve Ascolta Ventures katılımcılar arasında yer aldılar.

Audius kendini Blockchain merkezli bir SoundCloud alternatifi olarak tanımlıyor. Bu platform sayesinde sanatçılar hayranlarıyla doğrudan bağlantı kurabilecek ve yaptıkları müzikten para kazanabilecekler. Geliştiricilere göre, merkezi olmayan bu sistemin sahibi ve yöneticileri sanatçılar, müzikseverler ve geliştiriciler olacak.

Audius’u sanatçılar ve hayranlar yönetecek

Böylelikle birçok kişinin eleştirdiği, sanatçı kontrolü ve şeffaflıktan yoksun geleneksel müzik paylaşımı hizmet modelinin tarihe karışması bekleniyor. Platformun kurucusunun ise, 19 yaşındayken “Oba Magemai” ile platinliğe yükselen, Sri Lankalı pop sanatçısı Ranidu Lankage olması hayli dikkat çekici.

Sinhalese pop müziğinde yepyeni bir çağı başlatan Ranidu Lankage, Sony Records bünyesinde ilk başarılı albümünü piyasaya sürdükten sonra, işlerini kendi kontrol etmek için bağımsız olmaya karar vermişti.

Audius’u kullanarak sanatçılar, hayranlarla doğrudan bağlantı kurup, bir aracının katılımı olmadan onlara içerik dağıtabilecekler. Tıpkı SoundCloud’da olduğu gibi, sanatçılar platform üzerine kendi hayran kitlelerini oluşturabilir, besleyebilir ve onlarla etkileşime girebilirler. Buradaki en büyük farksa, hesapların Blockchain üzerinde saklanarak korunuyor olması. Böylece sanatçılara ve hayranlara herhangi bir dış müdahale olmadan güvenli ve şeffaf bir ortam sağlanabilecek.