Küresel ekonomi Blockchain teknolojilerini çözüp, kullanım senaryolarını hayata geçirmek için yarışa girmişken, Blockchain üzerinde çalışabilen programcılara duyulan ihtiyaç hızla artıyor.

Blockchain teknolojisinin iş dünyasındaki uygulamalarına her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Bu teknolojiden anlayan, yetenekli uzmanlara ihtiyaç hiç olmadığı kadar fazla. Bu nedenle Blockchain’e ilgi duyan mühendisler pek çok şirket için arananlar listesinde ilk sırada geliyor. Silikon Vadisi’nde bir Blockchain mühendisinin ortalama yıllık maaşı 158 bin dolar civarında olsa da, akıllı sözleşmeler meydana getirmek için kullanılan Solidity yazılım dilinde deneyimi olan programcılar firmalar arasında paylaşılamıyor.

Forbes’ta Sherman Lee’nin kaleme aldığı makalede, Blockchain mühendislerinin mevcut durumu, Web 1.0 ve 2.0 döneminde bilgisayar programcılarının yaşadığı sıçramayla kıyaslanıyor. Bu dönemde en popüler şirketler, Stanford ve MIT gibi prestijli üniversitelerin bilgisayar bilimleri bölümünden yeni mezun olmuş genç adayların kapısını aşındırıyordu. Son dönemde de Silikon Vadisi’nin gözde girişimleri, kodlama okullarına ve önemli kurslara gözünü dikmiş durumda.

Blockchain öğrenmek için geç kalmadınız

Hal böyle olunca, kodlama öğrenmenin yaş veya ilgi alanıyla sınırlanması da imkansız oluyor. Örneğin Hong Kong’da dahi Scribe Intelligence’ın kurucusu Chris Choi finans sektöründen geliyor. Clickful’dan Jonah Lau’nun ise hukuk geçmişi bulunuyor. Bu iki girişimci, işi gücü bırakıp kodlama okullarına geçiş yaptı ve bugün güçlü yatırımlarla büyüyorlar.

Üstelik sadece çalışanlar değil, patronlar da Blockchain öğrenmek için kolları sıvadı: “Blockchain sertifikalı” kurslar hem çalışanlardan hem de işverenlerden yoğun ilgi görüyor. Bir yılda 17,7 milyar dolardan 565,1 milyar dolara sıçrayan kripto para ekonomisinin de ötesinde, adem-i merkeziyetçi dünyanın genelinde doldurulmayı bekleyen dev bir yetenek boşluğu bulunuyor. İş dünyası ise bu alanda kendini geliştirmek isteyenler için tüm imkanları seferber etmek için hazır bekliyor.