iPR Daily tarafından yapılan bir araştırmayla, Blockchain patent yarışındaki liderler belli oldu. Listeye Amerika ve Çin’in dev şirketleri damgasını vurdu.

Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin finans ve teknoloji devi şirketleri, Blockchain uygulamaları geliştirme yarışına öncülük ediyorlar. iPR Daily tarafından yapılan araştırmaya göre, Çin internet devi Alibaba, Blockchain ile ilgili teknolojilere odaklanan toplam 90 patent başvurusuyla, bu alanda lider konumda bulunuyor. İkinci sıradaki IBM’in 89 patent başvurusu bulunurken, üçüncü sırada 80 patentle Mastercard var. Bank of America ise, 53 Blockchain patent başvurusu ile dördüncü sırada yer aldı.

iPR Daily bu araştırması için, 10 Ağustos itibariyle hem Çin, ABD, Avrupa, Japonya ve Güney Kore, hem de Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nden topladığı patent bilgilerini bir araya getirmiş.

Çin Halk Bankası, merkez bankaları arasında öncü olmayı başardı

Listenin beşincisi Çin Halk Bankası (PBoC), 44 patent başvurusu ile Blockchain’i merkez bankalarına taşıyan önemli bir öncü olarak kendine yer buluyor. Yao Qian’ın liderliğinde PBoC’nin Dijital Para Birimi Laboratuvarı, kuruluşunun ilk yılında 40’ın üzerinde patent başvurusunda bulundu. Üstelik yapılan her bir Blockchain patent başvurusu, merkez bankası, kripto para birliği ve ülkenin mevcut parasal sistemi bir araya getirecek, bir dijital para oluşturma amacına hizmet ediyor.

En az 20 Blockchain patent başvurusuyla iPR Daily’nin listesinde yer alan diğer önemli şirketler, Tencent, Accenture, Ping An Insurance, Bitmain, Intel, Visa, Sony, Google ve State Grid Corporation olarak sıralandı.