IBM ve Bank of America açık ara farkla dünyanın en çok Blockchain patentine sahip iki kuruluşu. Peki, merkeziyetsiz bir dünyada Blockchain patentlerinin gerçekten bir anlamı olabilir mi?

Keir Finlow Bates tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre güncel patent rakamlarında IBM ve Bank of America liderliği ele geçirmiş durumda.

Bates’in analizine baktığımda dikkatimi çeken en önemli boyutlardan biri Çin. Çin’in, AI, Blockchain ve Quantum Computing gibi en yeni alanlarda patent almak için dünyanın geri kalanın önünde gidiyor. Patent veritabanları üzerinde geçen sene yapılan bir araştırma Alibaba’nın IBM’in önünde olduğunu gösteriyordu. En az 20 Blockchain patenti olan ilk 36 şirketin yarısı firmalarıydı.

Keir tarafından yapılan güncel bir araştırma ise sıralamanın değiştiğini gösteriyor. IBM’in 100’e yakın bekleyen ve 20’nin üstünde resmileşen patenti varken bu rakamlar Bank of America için 60’ın üstünde başvuru ve 20’den fazla resmileşen patent olarka karşımıza çıkıyor. Tabloda en ilginç şirket ise tüm patent başvurularını resmi şekilde tamamlamış olan Apple.

Peki, merkezi olmayan bir dünyada patent almanın anlamı ne? Bunun iki cevabı var; birincisi kurumsal çözümlerde sahayı boş bırakmamak ikincisi ise bütünüyle itibarı korumak. Belki de alınan patentlerin büyük kısmı pratikte asla bir kullanım ve engel alanı oluşturmayacak ama her geçen gün patentlerin sayısı artmaya devam edecek.