Dağıtık defter teknolojilerinin pek çok sektörde uygulama potansiyeli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Şimdi ise Wikibrands, 153 ayrı uygulamayı içeren dev bir periyodik cetvel yayımladı.

Wikibrands Yönetici Direktörü Sean Moffitt tarafından derlenen “Blockchain Periyodik Cetveli,” bankacılığın ötesinde Blockchain teknolojilerinin yıkıcı dönüşüm getirebileceği 153 farklı uygulamayı listeliyor. Öte yandan, listede dağıtık defter alanında en aktif oyuncular da kripto para birimleri, kripto para borsaları, konsorsiyum ve benzeri ittifaklar ile diğer oyuncular şeklinde kırılımlara ayrılıyor.

Kamu ve akıllı şehirler alanında kimlik ve pasaport, tapu kaydı ve “sanal vatandaşlık” gibi kullanım sahaları göze çarparken, sağlık alanında ise hasta kaydı ve yönetimi, dijital sağlık cüzdanı ve genom verisi gibi ileri düzey uygulamalara yer veriliyor. Blockchain Periyodik Cetveli ayrıca eğitim, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, siber güvenlik ve kolluk kuvvetleri, paylaşım ekonomisi, tarım, gıda ve sürdürülebilirlik, risk ve sigorta, enerji, hukuk, medya, bilgi teknolojileri ve otomotiv gibi iş kollarındaki olası uygulamaları içeriyor.

Blockchain denince ilk akla gelen ve şimdiden pek çok büyük şirketin kavram kanıtlama çalışmalarını tamamladığı tedarik zinciri yönetimi ve hukuk alanındaki vakalar da es geçilmemiş.

Tablonun tamamına göz atmak için görsele tıklayın: