security stop attack

Blockchain teknolojisi için pek çok şey söylenebilir. Çin’deki bazı uygulamalar toplumun ülke yönetimini nasıl etkileyebileceğine dair ilginç örnekler içeriyor.

Blockchain teknolojisi, kripto para resminin ötesinde olduğunu şimdiden kanıtlamış durumda. Enerjiden sağlığa, perakendeden lojistiğe hatta seçimlerin güvenliğine kadar pek çok uygulama bunun önemli bir göstergesi. Çin’de ortaya çıkan iki örnek ise toplumun Blockchain ile sansür başta olmak üzere çeşitli konularda ülke yönetimini nasıl etkilediğini gösteriyor.

VOA News’te konuyla ilgili yayınlanan bir haber, sansürle mücadele ve Blockhain’in nasıl eşleştiğini ortaya koyuyor. Çin’in en büyük aşı üreticilerinden biri olan Changchun Chansheng’in adının karıştığı olay ve örtbas edilme denemeleri, Blockchain topluluklarının çalışmalarıyla geri çevriliyor. Habere göre geçen yılın sonlarında şirketin üretim yöntemlerindeki bir zayıflık nedeniyle birkaç aşının üretiminin durdurulması kararının alındığı, ancak buna karşın geçen aya kadar herhangi bir eylemde bulunulmadığı bir muhabir tarafından ortaya çıkarılıyor.

Haber, sosyal medyada hızla yayılmasına karşın Çin yönetiminin bu haberleri hızlı bir şekilde sansürlediği bilgisini de aktarıyor. Bununla birlikte pek çok yayın, ülkedeki Blockchain topluluklarının konuyu nasıl gündemde tuttuğuna dair haberler paylaşıyor.

Blockchain teknolojisinin devreye girdiği nokta ise sansürlenen makalenin bir meta veri olarak Ethereum sistemine işlenmesiyle başlıyor. Meta verilerin herkese açık olması sayesinde her bir üye makalenin doğruluğunu kanıtlayabiliyor. Bu durum, Çin hükümetinin sansürlenen makaleyi engelleme çabasını geri çeviriyor. Sonuç olarak Çinli yetkililer soruşturmayı derinleştirerek şirket bünyesindeki 15 kişiyi gözaltına alıyor. Bununla birlikte Çin devlet medyasına ait kurumlar, ülkedeki Gıda ve İlaç Dairesi’nin aşı üreticisi firmanın üretim ve denetim kayıtlarında değişiklik yaptığı bilgisini paylaşıyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang yaptığı açıklamada şirketin “ahlaki bir çizgiyi ihlal ettiğini” söylerken, kamu güvenliğini tehlikeye atacak durumlara karşı daha etkili bir mücadele sergileyeceklerini açıklıyor.

VOA News’teki yazıya göre aşı skandalı, Blockchain’in toplumla ilgili meselelerde kullanıldığı tek olay değil. Haberde, Nisan ayında cinsel istismara uğradığını açıklayan bir öğrencinin yaşadığı olayda istismarda bulunduğu belirtilen kamu görevlilerinin ilgili yazıya sansür kararı aldırdığından bahsediliyor. Bu yazıya dair sansür halen yürürlükte olsa da Blockchain versiyonu halka açık durumda ve ulaşılabiliyor.