CBInsights tarafından hazırlanan, sadakat ve ödül programları konusunda öne çıkan 55 girişimin değerlendirildiği rapordaki 6 girişimi inceleyen Enes Türk‘ün yayınladığı Medium yazısını sizlere aktarmak istedik.

Loyyal

Loyyal, blockchain teknolojisini ve akıllı sözleşmeleri kullanarak sadakat’in internetini yaratmaya çalışıyor. Evrensel bir sadakat programı platformu olan loyyal çok markalı ortaklıklar ve gelişmiş kampanya yönetimi gibi yeniliklerle, markalarla müşteri arasında benzersiz bir ilişki kurmayı hedefliyor.

Günümüzde sadakat puanları marka bağımlı harcanmaya devam ederken, başarısızlıkla sonuçlanan ortaklık girişimleri markaları sadakat programı konusunda ayrışmaya götürüyor. Hyperledger platformunu kullanan Loyyal bu ayrışmayı ortadan kaldırarak tüm sadakat ve ödül programlarını birleştirmeyi amaçlıyor.

Lolli

Lolli, müşterilerinin itibari para birimleriyle yaptıkları alışverişler karşılığında bitcoin ile ödüllendiren bir sadakat uygulaması. Chrome ve Safari tarayıcılarına eklenti olarak yüklediğiniz cüzdan uygulaması, anlaşmalı markalardan yaptığınız alışverişler karşılığında bitcoin kazanmanızı sağlıyor. Cüzdanınızda biriken bakiyenizi $15 limitinden sonra bir başka cüzdana transfer edebilirsiniz.

KeyoCoin

KeyoCoin, seyahat deneyimini oyunlaştırarak evrensel bir ödül sistemine dönüştürmeyi hedefliyor. Otel sahipleri, tur acenteleri veya yerel turistik dükkanların kampanyalarını oluşturmaları için geliştirilen platformda, seyahatiniz süresince tamamlayabileceğiniz görevler ve avantajlar mevcut. Ethereum platformunda geliştirilen uygulamanın tokenlarıyla dünyanın neresinde olursanız olun seyahatiniz için gerekli tüm harcamalarınızı yapabilirsiniz.

qiibee

qiibee, işletmelerin sadakat programlarını geliştirici arayüzü ve sadakat protokolü aracılığıyla oluşturabildikleri Ethereum tabanlı bir sadakat ekosistemidir. Merkezi veri otoritesi verimsizliğini ortadan kaldırarak daha kaliteli ve bütünleşmiş sadakat ekosistemi yaratmayı amaçlayan qiibii ile işletmeler, kendilerine özel QBX tabanlı kripto paralarını yaratabiliyorlar.

Trippki

Aralık 2018’de yayına girmesi beklenen Trippki uygulaması otel ödemelerinde kriptopara kullanılmasını sağlayacak. Yaklaşık 1.6 milyon otel ile anlaşma sağlayan Trippki, ödemelerde Bitcoin & Lightning, Monero, Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash, Decred, Ethereum ve Ripple kabul edecek.

Appsolutely

Ethereum platformunda geliştirilen Appsolutely, 2013 yılından bu yana tüketicilerle markalar arasındaki sadakat ilişkisinin geliştirilmesi için çalışıyor. “Sadakat Ekonomisi”nin yaratıcısı LoyalPlatform ile markalar kampanyalarını oluştururken, müşteriler ödemelerini itibari para veya LYL token ile yapabiliyorlar.

Bankalararası Kart Merkezi İş Geliştirme Mühendisi olan Enes Türk, Blockchain Türkiye Platformu'nda düzenli yazıları ile yer almaktadır.