Blockchain tabanlı bir gazetecilik ağı olan Civil, yayınladığı resmi blog yazısında kullanıma sunulduğunu açıkladı.

Civil, gazeteciliği desteklemek için alternatif bir model geliştirmeyi amaçlayan bağımsız gazetecilik platformudur. Projenin ekosisteminde finansal sürdürülebilirliği sağlama ve gazeteciliğe olan güveni artırma iddiasında olan, miktarı 100 milyonla sınırlı olacak şekilde, kendi CVL token’ı bulunuyor.

6 Mart’tan itibaren kullanıcılar, Civil ekosistemi içindeki oy kullanma gücünü temsil edecek CVL ile Civil üyeliği satın alabilecekler. Açıklamaya göre 34 milyon Civil token’ı The Civil Media Company tarafından 0.20 dolara satılacak. Satılan her bir token fiyatı biraz atıracak. Bu artış fiyat 0.94 dolar olana kadar devam edecek.

Şirket bu platform üzerinden elde edeceği gelirlerin %100’ünü küresel ölçekte etik gazeteciliği destekleyen, bağımsız ve kar amacı gütmeyen Civil Vakfı’na bağışlayacağını açıkladı. Bunun dışında üyeler de Civil Vakfı’na yapılan finansal katkıya eş değer miktarda CVL kazanacaklar.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Civil içerik lisanslama platformu Associated Press (AP)  ile iş birliğini duyurmuştu. Ajans Civil’e ulusal ve uluslararası haberleri sağlayacak. Yani bu da demek oluyor ki başka ajanslar da Civil ile benzer bir ortaklığa gidebilir.