Blockchain tabanlı reklamcılık ve pazarlama platformu Atlas Protocol, yeni fonlama oturumunda 3 milyon dolar topladı.

İki eski Google çalışanı Duran Liu ve Cheng Li tarafından kurulan Blockchain girişimi Atlas Protocol, SB China Venture Capital (SBCVC) öncülüğünde gerçekleştirilen bir yatırım turu neticesinde 3 milyon dolarlık fon topladı. Fonlamaya ayrıca BV (Baidu Ventures), Danhua Capital (DHVC) ve Fenbushi Digital de katıldı. Yatırımcılar, Atlas Protocol ile birlikte Blockchain destekli interaktif reklam ve pazarlamanın sektöre yıkıcı inovasyon getireceğini belirtiyor.

Alınan yeni yatırım ile birlikte ekibin büyümesinin destekleneceğini ifade eden Atlas Protocol, ayrıca sunduğu ürünleri geliştirmeye devam ederek, yeni pazar fırsatlarını ve kanalları keşfedecek. 2018 yılı içinde kurulan Blockchain girişimi, kuluçka dönemini Nebulas Labs ve xGoogler Blockchain Alliance gibi merkezlerde geçirdi. Şirketin Blockchain için geliştirdiği uygulama katmanı protokolü, etkileşimli reklamcılık ve pazarlama alanına özgü bir çözüm niteliği taşıyor.

Projenin ana fikri, etkileşimli reklamcılıkta Blockchain ekosistemini geliştirebilecek bir teknik altyapı oluşturarak, daha modern ve gelişmiş bir interaktif pazarlama paradigmasını şekillendirmek. Blockchain pazarında en yeni medya modelini sunan Atlas Protocol, reklamcılar, yayıncılar ve kullanıcıları içine alan bir katılımcı havuzuyla birlikte interaktif pazarlamanın yeni standartlarını belirlemeyi hedefliyor.

Günümüzde, Google gibi online platformların çoğunluğu, kullanıcılarının verilerini geniş bir yelpazede toplamayı sürdürüyor. Üstelik, kullanıcılar açısından bakıldığında, hangi tür verilerin kullandıkları platformlar tarafından toplanabileceğini tahmin etmek neredeyse imkansız hale geliyor. Sonrasında ise hizmetler, toplanan bilgilere dayanarak kullanıcılar için cazip olabilecek reklamlar seçiyor. Böyle bir işleyiş, bu tür platformların gereken düzeyde şeffaflık ve kişisel verilerin koruma taahhüdünü sağlamasını zorlaştırıyor.

Atlas Protocol ise bu açıktan yola çıkarak, kullanıcılara kendi verileri üzerinde tam kontrol sahibi olacakları bir platform sunuyor. Böylelikle hangi bilgilerinin paylaşılacağını, hangi verinin mahremiyet çerçevesinde kalacağını tümüyle kullanıcı belirliyor. Blockchain girişiminin yol haritasında, yakın gelecekte beta yayının başlaması planlanıyor.