Reuters tarafından hazırlanan “görsel kılavuz,” Blockchain’i ve dağıtık defter teknolojilerinin çalışma sistemini daha iyi anlamak isteyenler için başarılı bir kaynak oluşturuyor.

Blockchain başta finans sektörü olmak üzere iş dünyası tarafından yeni “buzzword” olarak kabul görse de, yazılım alanında uzman olmayan insanların dağıtık defter teknolojilerine hakim olması hiç kolay değil. Herkesin farklı bir “Blockchain” tanımı var ve bu tanımlar çoğunlukla işin fayda kısmına odaklanıyor. Reuters ise farklı bir yol izleyerek, Blockchain’in bir veritabanı olarak nasıl çalıştığını ve bunun neden önemli olduğunu izah eden bir tablo yayımladı.

Blockchain’i “bilgisayarlardan örülü bir ağ üzerinde paylaşılan bir veritabanı” olarak tanımlayan grafikte, oluşturulan kayıtların zincire eklendikten sonra değiştirilmesinin muazzam derecede zor olduğuna dikkat çekiliyor. Blockchain ağındaki her kopyanın birbiriyle aynı olduğunu kontrol etmek için ise ağın kendisi tarafından sürekli kontroller gerçekleştiriliyor.

“Blockchain Bitcoin gibi kripto para birimlerinin altyapısını oluşturan teknoloji olarak kullanılmış olabilir,” diyen infografik, bu teknoloji için her geçen gün pek çok yeni ve farklı kullanım alanını bulunduğunu vurguluyor.

Reuters infografiğine detaylı göz atmak için tıklayın.