Nijerya merkezli finansal teknoloji ve ödeme şirketi E-tranzact, ülkedeki finansal katılım stratejisine olumlu yansayacağını düşünerek blockchain teknolojisinin benimsenmesine ve yayılmasına ihtiyaçları olduğunu vurguladı.

ThisDay’in haberine göre şirketin CEO’su Niyi Toluwalope, Lagos’ta gerçekleştirilen bir medya oturumunda şirketin blockchain teknolojisinin önemini kavradığını ve o zamandan beri kendi tescilli ürünlerini ve çözümlerini blockchain teknolojisi üzerine kurduklarını söyledi.

E-Tranzact Genel Müdür Yardımcısı Hakeem Adeniji Adele, şirketin temellerin ötesine geçerek blockchain teknolojisini buluta taşıdıklarını açıkladı. Böylece ülke genelinde 500 bin acente ağı elde etmek için Nijerya Merkez Bankası’nın hedefine ortak olarak ajans bankacılığını da desteklerini belirtti.

Toluwalope’e göre, şirket Blockchain teknolojisini kullanarak geçen yıl 400 milyonun üzerinde spesifik işlemle 30 trilyon Nijerya Nairası değerinde işlem hacmine ulaştı. Toluwalope bu teknolojinin finansal teknolojiyi kolaylaştırmak, banka müşterilerine ve Nijerya ekonomisine daha fazla para kazandırmak için tasarlandığını düşünüyor.

CEO, blockchain’in ajans ağı ekosistemini de güçlendirdiğini ve ülke genelinde bankacılık faaliyetlerine ulaşamayan müşterilere ulaşmayı kolaylaştırdığını da belirtmeden geçmiyor. Ülkedeki dijital ödeme işlemlerinin düşük hacimli olması konusundaki memnuniyetsizliğini de ifade eden Toluwalope, dijital ödeme işlemlerine yönelik en büyük zorluklardan birinin, Nijeryalıların herhangi bir zamanda fiziki parayı elinde tutmayı tercih etmesinin bir kültür sorunu olarak kaldığını söylüyor.

Afrika ve Avrupa’da operasyonlarını sürdüren E-Tranzact, blockchain teknolojisini kullanarak bu alışkanlıkları değiştirmeyi hedefliyor. Şirketin mevcut operasyonlarına blockchain teknolojisini entegre etmesi ve bu teknolojini ülke genelinde benimsenmesine yönelik vizyonu da teknolojinin ülke genelinde gelişmesini olumlu etkileyecektir.