Filipinler merkezli UnionBank, finansal katılımı artırmak amacıyla Filipin Pezosu’na sabitlenmiş ödeme odaklı stablecoin’ini piyasaya sürdü.

PhilStar Global’ın haberine göre PHX olara adlandırılan yeni para birimi UnionBank’ın i2i platformunu kullanacak.

Açılımı island-to-island (adadan adaya) institution-to-institution (kurumdan kurumu) ve individual to individual (bireyden bireye) olarak ifade edilen i2i, UnionBank’ı ülkenin kırsal kesimlerindeki bankalara bağlayan blockchain tabanlı bir takas sistemi.

UnionBank’ın başkan yardımcısı Arvie de Vera, UniınBank’ı yayınladığı PHX’in istikrarlı bir değer deposu, değişim ortamı ve kendi kendine çalışan mantıkla programlanabilir bir simge olarak işlev görmesi için tasarlandığını belirtiyor. Sistem ödemelerin şeffaf ve otomatik olarak yürütülmesini sağlayacak.

De Vera, stablecoin’in uzlaşma sorunlarını çözdüğünü, denetim ve uyum sorunlarını kolaylaştırdığını da sözlerine ekledi. İlk olarak bu para birimi, UnionBank hesaplarından otomatik ödeme yoluyla satın alım yapabilen i2i ağ katılımcıları için açık olacak.

PhilStar Global’e göre PHX kullanılarak satın alma, transfer ve yurtiçi havale işlemleri üç kırsal banka tarafından i2i ağı üzerinde gerçekleştirildi. Bunlar Luzon’daki Summit Rural Bank, Visayas’taki Progressive Bank ve Mindanao’daki Cantilan Bank.

Bir süredir bankacılık servislerine ulaşamayan kesime yardımcı olmak isteyen UnionBank, bu hamlesiyle birlikte bölgedeki finansal katılımı artıracağını düşünüyor.