HTC, Blockchain teknolojisinden güç alan bir Android telefon piyasaya süreceğini duyurdu. Ancak cihazın “Blockchain” kısmı akıllarda soru işaretleri oluşturuyor.

Yeni duyurulan HTC Exodus, kripto para birimlerini ve merkezi olmayan uygulamaları desteklemek için evrensel bir cüzdan ve “dahili donanımsal enklav” içerecek. Daha önce HTC’nin sanal gerçeklik gözlüğü Vive’a hayat veren Phil Chen, şirketin Exodus dahil olmak üzere tüm Blockchain ve kripto para operasyonlarının başında olacak.

İşler HTC’nin planladığı gibi giderse, tüm Exodus telefonların birer düğüm olarak işlev göreceği doğal bir Blockchain ağı kurularak, bu cihaza sahip kullanıcılar arasında kripto para alışverişleri kolaylaştırılacak. HTC Exodus’un iç yapısının neye benzediğini merak ediyorsanız, aşağıdaki röntgen filmine göz atabilirsiniz:

Exodus ile birlikte Bitcoin, Lightning Networks, Ethereum, Dfinity ve diğer pek çok ağın altyapısını oluşturan protokolleri destekleyeceklerini ifade eden Phil Chen, Blockchain uygulamalarının cihaz donanımına entegre çalışacağını söyledi ve ekledi: “Tüm Blockchain ekosistemini desteklemek istiyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki aylarda ses getirecek iş birliklerini duyuracağız.”

Blockchain destekli bir telefon, dağıtık defter teknolojilerinde gerçekçi bir inovasyon olduğu kadar, “Blockchain” kelimesinin yarattığı trendin meyvelerini toplama girişimi olarak da algılanabilir. Blockchain’in akıllı telefonlara sağlayacağı her türlü avantaj, yazılımsal güncellemelerle gerçekleştirilebilir. Dahası, bahsi geçen kullanıcılar arası kripto alışverişler HTC’nin kendine özel üreteceği bir token ile gerçekleşmeyecekse, örneğin Bitcoin alış verişlerinde madencilere yapılacak ödeme her halükarda elden çıkacak.

Bu tezi desteklemek gerekirse, HTC ayrıca Exodus’un satışlarını kripto para üzerinden de yapabileceğini duyurdu. Kâr amaçlı çalışan özel bir şirketin, bu kadar yüksek dalgalanmaya sahip bir para birimini seri üretim ticari ürünlerin satışında kullanacak olması pek gerçekçi gelmiyor. HTC kripto para cinsinde ödeme almak isterse ya fiyatları her an değiştirmek durumunda olacak ya da “stablecoin” adı verilen, genelde dolara endeksli çalışan daha istikrarlı dijital alternatiflere yönelecek.

Kısacası, Blockchain telefon ilgi çekici bir inovasyon gibi görünse de, bugün kullandığımız akıllı telefonlara kıyasla ne gibi avantajlar sağladığını görmek için piyasaya sürülmesini beklememiz gerekiyor.