Tümüyle Blockchain üzerinde işleyecek bir ülke kurma hayalleri başka bahara kaldı. Binance Kurucu Ortağı He Yi, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünen bu fikrin gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Her şey Yibencaijing adlı bir haber platformunun “Blockchain ülkesi” öyküsüyle başladı. Konuyla ilgili içeriden güvenilir kaynaklara dayandırılan bu haberde, kripto para borsası Binance’ın tümüyle Blockchain tabanlı bir ülke kurmak üzere özel bir ada satın aldığı iddia ediliyordu. Kripto cenneti olarak tasvir edilen ve yasal para biriminin kripto para olacağı bu ülkede, Blockchain’in daha önce hiç denenmemiş uygulamaları dahi test edilebilecekti.

Bioshock oynayan ya da Atlas Shrugged okuyanlar, böylesi bir planın genelde iyi sonuçlar vermediğini hemen öngörebilir. Aynı habere göre Çin, Hong Kong ve Japon otoritelerle başı dertte olan Binance, çareyi Blockchain cenneti olarak bilinen Malta türü bir adada buldu. Ancak bu iddiaların tümü Binance Kurucu Ortağı He Yi tarafından yalanlandı.

Şirketinin Blockchain ve kripto ekonomiyi küresel ölçekte yasallaştırmak için çalıştığını vurgulayan Yi, “Bahsi geçen haber, Binance imajını kasıtlı olarak zedelemekte ve ülkenin yasal otoritelerinin kurumumuzu yanlış tanımasına neden olmaktadır. Bir ülke kurma fikri tamamen uydurmadır.” diye konuştu.

Ticari hacmine göre halen dünyanın en büyük ikinci kripto para borsası olan Binance, kişisel serveti 2 milyar dolara varan CEO’su Zhao Changpeng liderliğinde faaliyetlerini sürdürüyor. Şirketin yakın dönemde merkez ofisini Malta’ya taşıması, Çin’deki ağır yasal mevzuatlardan kaçınma olarak yorumlanmıştı. Binance ise bu iddiaları reddetmiş, Malta’da Blockchain ve kripto para alanında daha güvenilir ve şeffaf bir iklim olduğuna dikkat çekmişti.