Polonya merkezli Blockchain girişimi Billon, tek kartla 150 farklı para birimi üzerinden ödeme yapmayı hedefleyen proje için Igoria Trade ile iş ortaklığı kurdu.

Blockchain teknolojilerinden faydalanarak gerçek para ve “akıllı veri” için kurumsal çözümler geliştiren Billon Kurucusu ve CEO’su Andrzej Horoszczak, Igoria Trade ile kurdukları iş ortaklığının, dağıtık defter teknolojisini tümüyle ticari hale getirmek, ödeme ve bankacılık sistemleri için daha geniş bir dönüşüme imza atmak için önem taşıdığını kaydetti.

İster fiziksel ister sanal kart

IgoriaCard adıyla projeye dahil edilen kartlar, Mastercard ağını kullanarak kart limiti belirleme, işlem geçmişini yönetme ve para birimi dönüşümleri gibi işlemleri hem plastik formda hem de sanal olarak gerçekleştirebiliyor. Igoria tarafından çıkarılan bu kartlar, Billon’un Blockchain platformunda elektronik formda korunacak ve böylelikle fiziksel mağazalarda ödeme yapılabilecek.

Banking Tech haberine göre kullanıcılar dilerse NFC ile ödeme yapabilecek, dilerse kartsız e-ticaret işlemlerini farklı para birimleri üzerinden kullanabilecekler. Bu kartla yapılan her işlem, Billon’un Blockchain’ini kullanan e-para ile gerçekleşecek.

Bir grup bankacılık uzmanı tarafında Varşova’da 2011 yılında kurulan Igoria Trade, para transferi ve bloke hesap gibi hizmetler de sunuyor. Horizon 2020 programına kabul edilen Billon ise ABD, İngiltere ve Polonya gibi farklı ofislerde 2012 yılından bu yana hizmet veriyor.