Dedektif Pikachu’nun vizyona girmesiyle birlikte dünya genelinde Pokemon rüzgarı yeniden hız kazandı. Ünlü artırılmış gerçeklik (AR) oyunu Pokemon Go tekrar popüler hale gelirken, Tencent gibi rakipler bu oyunun türevlerini Blockchain tabanlı geliştirmenin peşinde.

Pokemon Go’nun geliştiricisi Niantic, aynı formülü Blockchain tabanlı oyunlara uygulamayı planlayan Tencent gibi devlerin radarına girdi. Pokemon Go’nun bir oyun olarak ana faaliyeti “toplamak” olduğu için, Blockchain’in bu alt tür için biçilmiş kaftan olabileceği düşünülüyor. Bein Crypto’dan Anton Lucian’ın kaleme aldığı makalede, dağıtık defter teknolojilerinin “dijital koleksiyon” akımına nasıl etki katkı sağlayabileceği masaya yatırılıyor.

Dijital dünyada koleksiyon toplamanın, Pokemon’un 20 yıl önceki Game boy dönemlerinden çok daha karmaşık bir hale geldiğini hatırlatan Lucian, takas kartlarını satanların sürekli olarak sahtekarlık vakalarıyla karşılaştığını ifade ediyor. Öte yandan, herhangi bir kartın ne kadar ender olduğunu tespit etmek için standartlaştırılmış bir yöntem bulunmuyor. Bu da koleksiyon toplamanın amacıyla taban tabana zıt bir durum.

Tencent’in Blockchain tabanlı mobil oyunu

Çinli teknoloji devi Tencent, koleksiyon sanatını Pokemon Go’dan ilham alan bir keşif deneyimiyle Blockchain üzerinde birleştirmeyi hedefliyor. Pokemon Go’nun artırılmış gerçeklik yaklaşımını CryptoKitties ile buluşturacak oyunun adı Let’s Hunt Monsters olarak belirlendi. Fikir en azından Çin’de tuttu; oyun şimdiden ülkenin en çok indirilen mobil uygulamaları arasında zirveye oynuyor. Elbette bu hızlı yükselişte, Google Maps’in Çin’de yasaklı olması nedeniyle Pokemon Go’nun oynanamıyor oluşunun da etkisi büyük.

Tencent’in Blockchain tabanlı artırılmış gerçeklik teknolojilerine doğru yelken açtığı anlaşılıyor. Bu projelerin mobilde başlaması ise kullanıcı kitlesine erişim kolaylığı açısından stratejik bir karar olarak yorumlanıyor. Benzer şekilde, Lucyd gibi girişimler de adem-i merkeziyetçi platformlar üzerinde çalışan AR mobil uygulamalar için çalışmalarını sürdürüyor. Kısacası, önümüzdeki yıllarda Pokemon Go’nun rekabet sahasının daha kalabalık hale geleceğini öngörmek mümkün.