Finans ve teknoloji dünyasında faaliyet gösteren on şirket bir araya gelerek, kripto para sektörüne iş ahlakı getirmeyi amaçlayan yeni bir dernek kurdu. Dijital Varlık Derneği (Association for Digital Asset Markets – ADAM) adı verilen dernek 27 Kasım’da bir basın bülteninde duyuruldu.

Dijital Varlık Derneği’nin kurucuları arasında Mike Novogratz’ın kripto ticareti bankası Galaxy Digital, küresel finans hizmeti firması BTIG, FinTech firması Paxos ve kripto likitide çözümleri sağlayıcısı GSR bulunuyor.

Dijital Varlık Derneği yasal düzenleyicilerle birlikte çalışarak dijital varlık pazarındaki katılımcılar için geniş kapsamlı standartlar ortaya koymak için çalışacak. Derneğin çalışmaları ticaret, gözetim, takas ve sözleşmeleri kapsarken dernek “etik” ve “profesyonel” bir ortam oluşturmayı da amaçlıyor.

New York Borsası Eski CEO’su ve ADAM Danışma Kurulu Üyesi olan Duncan Niederauer konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Her Pazar belirli kurallar çerçevesinde gelişir. Neredeyse 200 yıl önce, pazar liderleri bir araya gelerek bu kuralların hatlarını çizdiler. New York Borsası bu sayede yaratıldı. Dijital varlıkların ortaya çıkması da benzer bir çaba gerektiriyor. Böylece mevcut kurallar açıklığa kavuşturulacak, hem yatırımcılara hem de yasal düzenleyicilere bu piyasayı sürdürmek için gerekli olan güven verilecek.” diye konuştu.

Dijital Varlık Derneği’nin iş etiği kurallarını kapsayan tüzüğü mevcut yasa ve yönetmelikler arasında tamamlayıcı bir role sahip olacak. Girişimciler ve pazar için daha adil ve düzenli bir ortam sağlanması, dijital varlıklarla yapılan işlemlerdeki güvenin artırılması konuşulanlar arasında.

Dijital Varlık Derneği’nin tüzüğü özellikle pazar entegrasyonu, risk yönetimi, gözetim, bilginin korunması ve araştırma gibi alanlar için yol haritaları da içerecek.