Otomobil üreticileri, sigorta şirketleri ve ilgili ortaklar otomobil sektörü için büyük bir rol oynuyorlar. Peki Blockchain sonrası bu sektörde tedarik zinciri, nesnelerin interneti, sigorta, güvenlik ve alanlarında neler değişecek?

Blockchain günümüzün en yıkıcı ve devrimsel teknolojilerinin başında geliyor. Haliyle böyle bir teknolojinin uygulama alanları ve kapsadığı sektörler de farklılık gösteriyor. Bunun sonucunda bütün sektörler için aynı miktarda değer görmese bile Blockchain teknolojisi özelinde birçok sektör bu teknolojiyi anlama ve kullanma konusunda çalışmalar yapıyorlar çünkü Blockchain teknolojisinden az ya da çok bütün sektörler etkilenecek ve bu kaçınılmaz şekilde gerçekleşiyor. Özellikle finans ve tedarik zinciri gibi  büyük endüstriler ve bu sektörlere bağlı iş kolları bu devrimsel teknolojiye hazırlıklı olmak için büyük çaba gösteriyorlar.

Kevin Kasey tarafından yazılan makale de aynı konuya dikkat çekiyor.

Otomotiv sektörü ve Blockchain söz konusu olduğunda, henüz net cevaplar bulunamıyor. Ancak otomobil endüstrisi büyüklüğü ve çok oyunculu yapısıyla Blockchain teknolojisinin ilgisini çekebilecek özelliklere fazlasıyla sahip durumda.

Otomotiv ve Tedarik Zinciri

Üreticiler,araçlarında kullandıkları parçaların ve başka şirketler tarafından üretimi yapılan ürünlerin takibini Blockchain ile beraver şeffaf ve bütüncül bir yapı içinde gerçekleştirebilirler. Hatalı veya sorunlu parçaları tespit etmeleri ve bunların kaynaklarını bulmaları Blockchain ile beraber saniyeler içinde çözülebilir.

Otomobil; yeni bir ödeme şekli

Otomotiv endüstrisi ile  diğer birçok platformu bir araya getirme biçiminde benzersiz olabilir: eğlence, güvenlik, ödemeler ve çevreye verilen zararların ölçümü. Bunların hepsi için Blockchain teknolojisi ile mümkün olabilecektir. Araçların ise yakın gelecekte bir ödeme yöntemi olacağı açıktır. Ödeme yöntemlerinin kayıtlı olduğu bir Blockchain ağında otomobiller aynı zamanda ödeme aracına dönüşecektir. Blockchain ile özellikle dikkat çeken sorunlar hızla çözülecektir; güvenlik, gizlilik ve şeffaflık.

Nesnelerin interneti ile değişen yolculuk deneyimleri

Otomotiv sektöründe Blockchain ile beraber yeni trendler ve teknolojilerin kesişiminden kaynaklanan yeni ve henüz tam olarak bilinmeyen fırsatlar vardır. Böylelikle güvenlik, sigorta, yakıt verimliliği, kaza önleme ve çok daha fazlası için uygulanan araç içinde çeşitli veri noktaları için Blockchain ve nesnelerin interneti teknolojileirnin birleşiminden yeni yeteneklerin ve uygulama alanlarının ortaya çıkacağı öngörülüyor.

Değer üretimi için, mevcut süreçlerde ve iş modellerinde değişiklik yapılması ile beraber yeni ve parlak senaryoların ortaya çıkışı Blockchain ile mümkün olacaktır.

Sigorta ve vergiler

“Kullanıma dayalı sigorta” ve “Kullanıma dayalı vergiler” ile beraber sigorta ve vergileri ne kadar araç kullandığınızı esas alan bir yapı kurmak mümkün olacaktır. Böylelikle ortaya arttırılmış özgürlükler çıkacaktır ve belirli sigorta ve vergi ödeme ile araç sahipliği konuları değişim gösterecektir.

Güvenlik

Güvenlik konusundaki en önemli konu sorumluluktur. Hangi aracın sürüş güvenliğini tehdit ettiği ve olaylara karıştığı blockchain ile takip edilebilecektir. Böylelikle emniyet ile ilgili konularının çözümü çok daha hızlı gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Bu teknolojinin sunduğu izlenebilirlik sebebiyle araçların ve sürücülerin takibi daha kolay olacaktır. Ayrıca Blockchain’in değiştirilemez ve dağınık defter sistemi sayesinde araçların ve bulundurdukları teknolojilerin siber saldırılardan ve güvenlik endişelerinden uzak olacağı aşikardır.

Sonuç

Tesla ile başlayan otomotiv devrimi henüz Blockchain ile buluşmasa bile öğretici dersler sunuyor. Otomotiv şirketlerinin sunduğu yeni nesil araçlar ile birlikte sunulan otonom sürüş deneyimlerini giderek zenginleşiyor. Özellikle otonom sürüş deneyimleri ile beraber güvenlik koşununda evrim olacağı, sigorta hizmetlerinin değişeceği ve otomotiv servis yedek parça gibi hizmetlerin büyük bir başkalaşım geçirmesi bekleniyor. Blockchain ile beraber otomotiv dünyasının değişimi ve değer üretimi farklılaşacak. Blockchain ile otomotiv dünyasının birleşmesi ise özellikle tedarik zinciri, eğlence, güvenlik, ve ödeme sistemlerinin birleşimi anlamına gelecek ve otomotiv ile bilinen bütün algıların ve alışkanlıkların değişime uğramasına sebep olacaktır.

Ferhat Yalçın
Founder at Tomorrow