Temel bankacılık hizmetlerine erişmek, yoksulluk içinde yaşayanlara yardım etmek için oldukça önemli bir unsur. Peki blockchain teknolojisi buna yönelik en iyi çözümü sağlayabilir mi?

Birçoğumuz modern elektronik bankacılık hizmetlerinin kolaylığı ile yaşamaya alışmışken toplumun kayda değer bir kısmı da bankacılık hizmetlerine ulaşmaktan yoksun halde yaşıyor. FDIC 2017 raporuna göre; Amerikalıların yüzde 25’inden fazlası, bir banka hesabına sahip değil ya da hesaplarını finansal giderlerini karşılamak için kullanamıyor. Bu sorun, gelişmekte olan ülkelere bakıldığında çok daha belirgin hale geliyor. Dünya Bankası’nın Global Findex verilerine göre, dünyada yaklaşık 1.7 milyar yetişkinin bankacılığa erişimi bulunmuyor.

Günümüzde birçok insanın, özellikle de gelişmekte olan ülkelerde yoksulluk içinde yaşayanların resmi bankacılık sisteminin dışında olduğuna bu zamanda ve çağda inanmak oldukça zor. Bu durum, onları daha riskli ve maliyetli alternatiflere itiyor ve yoksulluk döngüsünde kalmaya devam etmelerine sebep oluyor. Özellikle blockchain teknolojisi topluluğundaki kişiler tarafından, finansal hizmetlerin bankacılığa erişimi olmayanlara nasıl ulaştırılacağı konusunda artan bir ilgi var.

Finansal araçlara herkes tarafından erişim

Bir banka hesabına sahip olmamak gibi temel finansal hizmetlere erişememek, yoksulluğun azalmasının karşısında büyük bir engeldir. Sürdürülebilir finansal büyüme, çoğu büyük bankanın yüksek maliyet ve risk nedeniyle yoksul bölgelerde faaliyet göstermemesi nedeniyle sağlanamamaktadır. Bu bölgelerde yaşayanlar, bir bankanın güvenliliğine ihtiyaç duyuyorlar ancak bankaya ulaşamıyorlar.

Blockchain teknolojisi bankasız ortamın değişmesine yardımcı olabilir

Blockchain teknolojisinin yararları:

– Merkezi yoktur. Bitcoin gibi kripto para birimleri, yerel banka şubelerine ve hatta merkezi bir bankacılık ağına ihtiyaç duymaz. Tek gereken bir cep telefonu ve internet bağlantısıdır.

  • Güvenlidir. Blockchain platformları, gelişmiş algoritmalar ve depolama teknikleri kullanarak kullanıcıların bilgilerinin gizli kalacağından emin olmalarını sağlar.
  • Sınırları yoktur. Blockchain teknolojisi, herkesin – az gelişmiş ülkelerde yaşayanların dahi – modern dijital ekonomiye katılmasına olanak sağlar.
  • Kimlikleri dijital şekilde saklayarak ve kimliklerini kaybetmiş ve borçlarına ulaşmak için bir kredi geçmişi olmayan kişilere kredi geçmişleri yaratarak kişisel finans işlemlerini geliştirme potansiyeli vardır.
  • Sınır ötesi finansal işlem maliyeti daha düşüktür.

– Küçük işletmeler de kripto para birimlerini kullanarak uluslararası ödemeler sayesinde küresel ekonominin bir parçası olabilirler.

Blockchain neden bir bankacılık alternatifi olabilir?

Blockchain, dünya çapında insanlar için bankacılık alternatifi olarak rol oynaması için gereken tüm unsurlara sahiptir. Aslında kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için hali hazırda birçok blockchain temelli kripto para birimi mevcut ve Bitcoin de bunların en popüler olanıdır. Bu blockchain temelli para birimleri diğer birçok dijital para biriminden daha güvenli olup dolandırıcılığa karşı daha iyi bir koruma sağlar ve kaynaklara erişimi kısıtlar. Bu şekilde sadece yetkili kullanıcılar işlem yapabilir.

Banka altındaki alanlar, blockchain temelli bir bankacılık alternatifine erişerek zenginlik kazanmaya başladıkça borç verme ve diğer finansal hizmetlerin hızla çoğalması muhtemeldir. Bankaların çok az olduğu ve geleneksel kredilerin kimlik eksikli nedeniyle tespit edilemediği alanlarda kolayca yeni fırsatlar açabilir.

Bazı finansal sağlayıcılar blockchain temelli banka ve kredi kartlarıyla denemeler yapmaya başladılar. Bu kartlar, kullanıcılara kripto para birimlerinin kabul edilmediği yerlerde işlemler için dijital cüzdanlarda saklanan kripto para birimlerine ulaşmayı sağlıyorlar. Wirex gibi şirketler, ön ödemeli kartlar ile kripto para birimlerini yasal paralara çevirerek kullanmaya olanak tanıyorlar. Bir Wirex kart sahibi, desteklenen 50 kripto para biriminden biri ile kartına para yükleyebiliyor ve kripto para satın almak için direkt banka hesabından para aktarabiliyor.

Bankacılığın Geleceği

Sonuç olarak blockchain teknolojisi ve üzerine inşa edilen kripto para birimleri, yoksulluk içinde yaşayanların hayatlarını iyileştirmek için gereken teknolojik fırsatı oluşturabilir. Kimliklerini ve sermayelerini dijitalleştirmelerine yardım ederek, kredilere erişmelerini ve küresel piyasalara ulaşmalarını sağlayarak yoksulluklarını geride bırakmalarına imkan sunabilir.