Amerikan haber sitesi Popula, tüm içeriklerini Ethereum Blockchain sistemine taşıyor. Bundan sonra yazılan her yeni haber, yayınlandıktan 90 gün sonra Blockchain üzerinde şifrelenerek korunacak. Böylece bir haberin silinip değiştirilmesi imkansız hale gelecek. Blockchain şimdi de basın ve ifade özgürlüğünde kullanılıyor.

Haber sitesi Popula’nın hem sahibi hem de gazetecisi olan Maria Bustillos, geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamayla “Death and Taxes magazine” başlıklı makalesinin tamamını Ethereum üzerinde, IPFS protokolünü kullanarak arşivledi. Makale, böylece Blockchain ve IPFS var olduğu sürece korunuyor olacak.

Konuyla ilgili Coindesk’e konuşan Bustillos, Blockchain teknolojisini kullanarak bunun gibi geri dönüşü olmayan makaleler yazma fikrini 2012 yılında, Bitcoin yazıları yazmaya başladığında düşünmeye başladığını belirtti. Bustillos konuyla ilgili olarak:

“Daha o günlerde Blockchain teknolojisinin en büyük artısının merkezi bir sisteme bağlı olmaması olduğunu düşünüyordum. Bu teknolojiyle, üzerinde değişiklik yapılamayacak kayıtlar üretilebilirdi. Bu yüzden bir gazeteci olarak teknolojinin basın ve ifade özgürlüğü için kullanılabileceğini düşündüm.” diye konuştu.

Daha önce birçok kaydın kazara ya da bilinçli şekillerde yok edildiğini söyleyen Bustillos, insanlık tarihinde ilk defa, üzerinde hiçbir değişiklik yapılamayacak kayıtların oluşturulabilme potansiyelinin de altını çizdi. Bustillos’un makalesi, Blockchain habercilik girişimi Civil ve mühendislerinin yardımı sayesinde arşivlendi. Söylenenlere göre makalenin arşivlenme işlemi beklenenden çok daha kolay oldu ve bütün iş yarım saatten az bir sürede tamamlandı.

Bundan sonraki süreçte her yeni Popula haberi, yayınlanma tarihinden 90 gün sonra Blockchain teknolojisi sayesinde arşivlenerek korunacak. Bustillos, dijital imzaların işlerinin korunmasında ancak bir yere kadar gidebildiğini, tamamen Blockchain teknolojisi kullanılarak yazılan yazıların ise asla silinip değiştirilemeyeceğini belirtti. Haber sitesi projenin detayları üzerinde çalışmaya devam ediyor.