Merriam-Webster, Blockchain sözcüğünün ardından FinTech kelimesini de online sözlüğüne ekledi. Blockchain ve FinTech ile beraber, yeni nesil teknolojiler literatürde resmiyet kazanmış oldu.

Merriam-Webster, Blockchain kelimesini, aralarında life-hack ve kombucha’nın da bulunduğu 850 yeni kelimeyle beraber sözlüğe eklemişti. Teknoloji ve finans çevrelerinde hayli gözde konular olan Blockchain, kripto para ve ICO gibi kavramlara ait girişlerin oluşturulmasının yanı sıra, bir milyar dolar değerine ulaşan girişimler için kullanılan “unicorn” kelimesi de sözlükte kendine yer buldu.

Sözlüğe eklenen son kelimelerin arasında FinTech de yer alıyor

Daha yakın bir tarih olan 7 Eylül’de ise FinTech kelimesi Merriam-Webster’da kendine yer bulmuştu. Merriam-Webster Editörü Peter Sokolowski, ünlü sözlüğe eklenen yeni kelimelerin büyük çoğunlukla teknoloji dünyasından geldiğini belirterek şunları söylemişti:

“İletişim, teknolojik ve bilimsel gelişmeler bu hızla ilerlemeye devam ederken, bizler de sürekli olarak etrafımızı çevreleyen dünyayı tanımlamanın yeni yollarıyla karşılaşıyoruz.”

Blockchain ise Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para birimlerinin ardında yatan teknoloji olarak biliniyor. Genellikle kripto paraları ifade ederken kullanılan bir terim olsa da, son birkaç yıldır Blockchain’in şeffaf ve adem-i merkeziyetçi yapısı, yeni nesil teknolojilere altyapı oluşturuyor.