Malta Hükümeti, 1 Kasım’da düzenlenen Malta Blockchain Konferansı’nda uluslararası yapay zeka stratejisi geliştirmek üzere ayrı bir birim oluşturduğunu duyurdu.

Dijital Ekonomi ve İnovasyon Bakanı Silvio Schembri, Malta’nın en güçlü yapay zeka ülkesi olmayı hedeflediğini ifade ederken, bir hükümet girişimi olan Malta.ai’ın başlatıldığını açıkladı. Bakan, tıpkı Blockchain’de olduğu gibi, yapay zeka konusunda da ülkenin uygun bir düzenleyici ortam hazırlayacağını söyledi.

Malta Blockchain’in ardından şimdi de yapay zeka ülkesi olmak istiyor

“Malta’yı Blockchain Adası olarak başarıyla konumlandırdıktan sonra, DLT ürün ve hizmetlerini düzenleyen ilk kurum olarak, şimdi Malta’yı dünyanın en iyi 10 yapay zeka ülkesinden biri olarak konumlandırmak istiyoruz.”

Hükümet halihazırda yapay zeka stratejisi için bir web sitesini yayına açmış durumda. AI projeleri, DLT için strateji geliştiren kuruluş Malta Digital Innovation Authority tarafından izlenecek.

Yapay zeka çalışmalarının öncesinde, Blockchain için yoğun bir mesai harcayan Malta Parlamentosu milletvekilleri, dağıtık defter teknolojileri, kripto para birimleri ve Blockchain uygulamalarına dair üç yeni yasa tasarısı ile gündeme gelmişti.

Meclisten geçen üç yasanın ilki Dijital İnovasyon Kurumu’nun koordine edeceği dağıtık defter uygulamalarını kapsıyordu.

İkinci yasa olan “Yenilikçi Teknolojilerin Düzenlenmesi ve Hizmetleri Kanunu” ise yine aynı kurumun regülatör kurum olduğunu ilan etmişti.

Üçüncü yasa ise Sanal Finansal Varlıklar Yasası olarak tanımlayabileceğimiz bir yasa ve kripto paralara dair düzenlemeler ile ilgili borsaların statüsünü şekillendirmişti.