Blockchain ve kripto para sektöründeki cinsiyet eşitsizliği birçok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Ailsa Sherrington verdiği önemli örneklerle bu konunun üzerine duruyor.

eToro tarafından bu yılın başlarında yapılan araştırmaya göre, Blockchain söz konusu olduğunda büyük bir cinsiyet ayrımı söz konusu. Sadece kripto para alanında bile kadın kullanıcılar yüzde 8,5’lik dilimi oluşturuyor.

The Next Web editörü Ailsa Sherrington’a göre bu ciddi bir problem. Blockchain ve kripto para olgularının açıkça benimsendiği bir çağa adım atarken, diğer herkes gibi kadınların da bu teknolojiler hakkında söyleyecekleri önemli şeyler var.

Blockchain’e kadın elinin değmesi isteniyor

Bu yüzden birçok alanda kadınları işin içine katmak için önemli geliştirmeler yapılıyor. Hard Fork Decentralized Blockchain etkinliğinde, kadınları teşvik etmek için biletlerde yüzde 85’lik indirim yapılıyor.

Üstelik bu konuda somut adımlar atan tek şirket The Next Web değil:

Geçtiğimiz günlerde İsviçre Kripto Para Birliği yönetici pozisyonlarda daha fazla kadına ihtiyaç duyduklarını açıklamıştı. Yerel haberlerde birliğin “erkekler kulübü” haline geldiği konuşulunca, iki farklı pozisyon için kadın yönetici atanacağı söylenmişti.

Diğer taraftan Lightning Labs kurucu ortağı ve CEO’su Elizabeth Stark, bu yılın başında New York’ta kadın Blockchain devleri için cinsiyet ayrımını azaltmak amacıyla burs verileceğini duyurmuştu.

Makalenin devamına buradan ulaşabilirsiniz.