Profesyonel hizmetler firması Accenture, patentli donanım kullanan Blockchain’lerdeki işlemlerin hızını ve güvenliğini arttırmayı amaçlayan bir patent için başvuru yaptı.

Patent açıklamasında “Donanım Blockchain Hızlandırması” olarak geçen bu yeni teknoloji, yazılımların işlem sürelerini hızlandırırken, aynı zamanda işlem zincirlerini destekleyen uygulamaların güvenliğini de artıracak. 

Hem iletişim hem de elektronik teknolojilerinde gelişmeler artık çok hızlı yaşandığı için, yeni güvenlik tehditleri beraberinde geliyor. Bu tehlikelerin sürekli olarak yenileniyor olması, Accenture’un geliştirdiği yeni çözüm için bir ihtiyaç ortamı oluşturuyor.

Sorumluluklar donanım ve yazılım arasında paylaştırılacak

Accenture’ın aldığı patent verinin şifrelenmesi ve şifresinin çözülmesi işlemlerini, hem donanım aygıtı hem de yazılım uygulamasıyla yürüteceği için, güvenlik ve ölçeklenebilirlik tarafında büyük gelişme sağlanacak. Böylece, sadece yazılım merkezli güvenlik sistemlerine oranla çok daha güvenli ve ölçeklenebilir sonuçlar elde edilecek.

Accenture’un Blockchain patenti, farklı yazılım ve donanım kombinasyonları kullanılarak farklı şekillerde de uygulanabilecek. Bu da patent açıklamasında şöyle tanımlanıyor:

“Örnek olarak, uygulamaların tamamı ya da belli bölümleri Merkezi İşlem Birimi (CPU), mikrodenetleyici ya da bir mikro işlemci gibi bir komut işlemcisi içeren devre sistemi olabilir. Bir başka senaryoda ise, Uygulamaya Özgül Tüm Devre (ASIC), Programlanabilir Mantık Devreleri (PLD) veya Alanda Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) da olabilir.”

Ek olarak, yürütme talimatları geçici sinyaller dışında sabit disk sürücüsü, CD-ROM, Programlanabilir Salt Okunur Bellek, Salt Okunur Bellek ve Rasgele Erişimli Bellek gibi farklı ortamlarda saklanabiliyor.

Patent başvurusuna göz atmak için tıklayın.