IBM Avustralya ve Yeni Zelanda Blockchain ve Danışmanlık Uygulama Lideri Rupert Colchester’a göre şirketler Blockchain teknolojisinden çok, yenilikçi veri paylaşımına dair yönetişim modelleri üzerinde çalışmalı.

IBM Avustralya ve Yeni Zelanda Blockchain ve Danışmanlık Uygulama Lideri Rupert Colchester yaptığı bir açıklamada verilerin paylaşılması için profesyonel iş süreçleri kullanılmalı. Öte yandan  herkes kendi iş sürecinde verileri paylaşacak geleneksel yöntemler geliştirirken, bu yaklaşımların değişmesi için; Verinin sahipliğini yasal açıdan, ticari açıdan ve teknolojik açıdan yenilikçi bir Blockchain anlayışı ile değiştirecek modeller için zaman gerekiyor.

Colchester, “Gerçek şu ki, kod satırlarından canlı bir pilota geçemezsiniz. Kodlama süreci gerçekten çok hızlı olabilir. Ancak işletme için gerekli süreç düzenlemeleri daha uzun sürüyor. Bununla birlikte gittikçe artan şekilde deneyim kazanıyoruz ve artık bu geçişi hızlandırmak da mümkün hale geliyor”

Hala yetenekli yazılım mühendisleri gerektirmesine rağmen, blockchain teknolojisi şu anda daha çok teknik açıdan problemleri ile ele alınıyor. Diğer yandan iş süreçlerinde değişim gerektiren yeni modelleri kabullenmek pratik problemleri daha fazla ön plana çıkartıyor.

“Bazı durumlarda, verilerinizi rakiplerinizle paylaşmanız gerekiyor” diyor Colchester ve ekliyor: “Bu insanların aşamalı olarak ele alması gereken bir şey. Sadece parmaklarınızı şıklatarak herkes tarafından kabul edilen mükemmel bir yönetişim modeline sahip olamazsınız.“

Computerworld için verilen bir değerlendirmeden özetlenmiştir.