Kripto para gibi dijital varlıkların temelinde teknoloji yer alıyor, insanların bu teknolojiyi doğru biçimde kavrayıp farkındalık sahibi olması büyük önem taşıyor.

Blockchain’in son birkaç yıldır trend bir sözcük olarak farklı sektörlerde popüler hale geldiğini hatırlatan James Nguyen, e27 için kaleme aldığı makalede kripto paranın aksine, Blockchain teknolojisinin henüz çoğu kişi tarafından tam olarak anlaşılamadığını belirtiyor. Yeni bir devrim olarak tanıtılan, tüm dijital ekosistemi dönüştürme potansiyeli olduğu söylenen bu teknoloji birçok şirket çatısı altında uygulama aşamasına kadar ilerlemiş olsa da, Blockchain’in global ölçekte yaygınlaşması beklenenden yavaş ilerliyor.

Şeffaflık, güvenlik ve saf adem-i merkeziyetçilik gibi büyük vaatler sunan bir teknolojinin bugüne kadar herkesçe benimsenmesi beklenirdi. Ne var ki Blockchain asında 11 yıldır mevcut beri var ve global yaygınlaşma konusunda o beklenen eşiği aştığını söylemek güç. Nguyen, Blockchain hala kendini zeminini bulmaya çalıştığını hatırlatıyor.

Ana akımda yavaş ilerleyen benimsenme oranını birkaç sebeple açıklamak mümkün ve ilk sırada Blockchain’in hem geliştirme hem kullanım açısından karmaşık bir teknoloji olması geliyor. Tüketiciler, teknolojinin nasıl çalıştığını, özellikle de kripto para alım satım işlemlerini ve işlemleri nasıl kolaylaştırdıklarını anlamıyorlar. Basit tüketici için çok fazla karmaşıklık, onların bu trendi günlük hayatlarına kabul edip, örneğin alışverişlerinde kullanmaktan alıkoyuyor.

Ayrıca, özellikle kripto para piyasası merceğinde Blockchain faaliyetleri için uygun düzenlemenin bulunmaması, önemli bir engel teşkil ediyor. Uzmanların kripto pazarını bir balon olarak tanımlayan demeçleri de buradaki endişeyi körüklüyor.

Kurulum maliyetleri gibi daha birçok sebep de bir araya gelince, Blockchain’in global ölçekte bir mobil uygulama popülaritesine ulaşması zor görünüyor. Ancak tüm bunlara karşın, Nguyen makalesinde özellikle işin profesyonel tarafındaki eksikliğin sebebini irdeliyor. Yazara göre, Blockchain üzerine farkındalık ve yetkin eğitimin eksikliği, daha fazla geliştiricinin dağıtık defter teknolojileri üzerine çalışmasının önüne geçiyor.

Makalenin devamı için tıklayın.