Türkiye’nin Blockchain yol haritası 18-20 Kasım tarihlerinde Ankara’da düzenlenen Blockchain Türkiye Zirvesi 2018’de detaylandırıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından “Blockchain’in Kullanım Alanları ve Potansiyelin Keşfi” temasıyla, MenaPay ana sponsorluğunda düzenlenen Blockchain Türkiye Zirvesi, 11 ülkeden 40’ı aşkın uzmanı Blockchain teknolojilerini konuşmak üzere bir araya getirdi. Etkinlikte Blockchain alanında karşılaşılan teknolojik engeller, yasal mevzuata ve kanunlarla ilgili düzenleme çalışmaları kamudan ve özel sektörden temsilciler tarafından masaya yatırıldı. Blockchain Türkiye Zirvesi’nin protokol konuşmasını gerçekleştiren Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, “Ülke olarak üzerimize düşen görev, Blockchain teknolojisini en iyi hale getirmek ve bu endüstriden üstümüze düşen payı almak. Bunun için gereken adımları atıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin finansal ve teknolojik olarak ilerlemiş, yetenekli, çalışkan ve pratik çözümler üretilebilen bir merkez olarak konumlandırıldığı konferansta MenaPay kripto para teknolojileri üzerine kurulu bir dijital ödeme servisinin avantajlarını anlattı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da (MENA Bölgesi) İslami hukuk kurallarıyla uyumlu ödeme sistemi olarak faaliyet gösteren MenaPay, konferans boyunca gerçekleşen panel ve oturumlarda Blockchain teknolojisinin finans dünyasına getirdiği ezber bozan dönüşümü detaylandırdı.

Ankara’daki Blockchain ekosisteminin olgunlaşmasını görmekten mutlu olduklarını kaydeden MenaPay CMO’su İlker Çıkrıkçılı, yaptığı konuşmada “Blockchain’in düşük maliyet, güvenlik, gizlilik, hız ve açık kaynak varlıklar sayesinde geleceği şekillendireceğine inanıyoruz.” sözlerini kullandı.