Çoğu kripto yatırımcısı ay üzerine odaklanmışken, Blockcstream olaya farklı bir açıdan yaklaşarak yörüngeye 3 Bitcoin uydusu yerleştirmişti. Eklenen yeni uyduyla bu sayı 4’e çıktı. Blockstream artık Asya Pasifik bölgesinde de hizmet veriyor.

Blockstream’in Bitcoin uydusu bilim kurgu filmlerinden çıkmışa benziyor. Yörüngeye yerleşen uzay aracı sayesinde firma bütün dünyaya Blockchain teknolojisi dağıtıyor. Basit bir uydu alıcısı sayesinde, sinyali alan herkes bu ağa bağlanabiliyor. Yani internet bağlantısına bile ihtiyaç duyulmuyor. Dünya atmosferinden, yeryüzüne teknoloji dağıtılıyor, limitler ortadan kalkıyor.

Önceden yalnızca Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa ve Afrika’yı kapsayan proje, bugünlerde Asya Pasifik bölgesine de hizmet vermeye başladı. Projenin asıl amacı ise tüm dünyaya ulaşabilmek. Projeye gelen son güncellemeyle birlikte bir de yeni özellik eklendi. Bu özellikle birlikte, kullanıcılar uydular üzerinden mesaj gönderebilecek. Kullandıkları veri kadar ödeyecek, bu ücretleri de “Lightning Network” sistemi üzerinden yapacak.

Bitoinmagazine’in haberine göre, projenin yöneticisi Chris Cook gelişmelerle ilgili olarak:

“Güney ve Kuzey Amerika, Avrupa, Afrika ve şimdi de Asya Pasifik bölgelerini kapsayan dört aktif uydumuz bulunuyor. Küresel kapsama alanı hedefimiz doğrultusunda, bu sayı ileride artacak.” diye konuştu. İnternete erişemeyen insanların Bitcoin’e ulaşabilmesi hedefiyle 2017’nin Ağustos ayında fırlatılan Blockstream uyduları, dünyadaki tüm Blockchain işlemlerini takip ediyor. Takip ettikleri verileri tüm dünya için tekrar yayınlıyor.

Chris Cook yeni güncellemeyle erişime açılan mesajlaşma özelliğinin çok ucuz olduğunun altını çizerek, özelliğin kullanım alanlarına da örnekler verdi. Doğa felaketi uyarıları, güvenli özel mesajlaşma ve Bitcoin verilerini her yere ulaştırabilme gibi konularda mesajlaşma uygulaması kullanılabilecek. Cook, teknolojiyi dünyaya yaymak için daha çok işlerinin olduğunu, bu yüzden de çalışmaya devam ettiklerini belirtti.