Havacılık devi Boeing, kargo taşımacılığı ve şehir içi hava ulaşımı için kullanılacak insansız hava araçlarını takip altına almak için Blockchain teknolojisi üzerinde çalışacağını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta yapılan duyuruya göre, uçuş sırasında insansız hava araçlarını takip edebilecek ve güvenli ulaşım sağlamak için trafik koridorlarını ve güzergâhları tahsis edebilecek, merkezi olmayan bir platform geliştirilmesi için yapay zeka (AI) firması SparkCognition ile ortaklık kuruluyor.

CCN haberine göre bu iş birliğiyle beraber, Boeing’in yeni nesil hava araçlarını izlemek için Blockchain teknolojisi kullanılacak. Oluşturulacak uygulamaların, paket teslimatı ve şehir için hava yolculuğu dahil olmak üzere bir dizi ticari girişimde kullanılması planlanıyor.

Boing havacılık sektöründe Blockchain merkezli teknolojiler kullanacak

Boeing, paket teslimatı, endüstriyel denetim ve diğer ticari uygulamaları desteklemek için standart bir programlama arayüzü sunacak. Yeni teknolojisinin kapsamı net olarak açıklanmasına rağmen sistem için kullanılacak Blockchain türü hakkında şimdilik detaylı bilgi verilmedi.

Boeing Teknoloji Şefi Greg Hyslop geliştirmekte oldukları sistem hakkında şunları söyledi: “Teknolojik ilerlemeler ve toplumsal trendlerin, cesur çözümler sunarak, seyahat etmenin farklı yollarını şekillendireceği bir noktadayız.”

Boeing geçtiğimiz ay SparkCognition’ın 32 milyon dolarlık fonlama turuna katılan şirketlerden biri olarak, Blockchain teknolojisine eğileceğinin sinyallerini vermişti.