Borsa İstanbul, Blockchain tabanlı Know Your Customer (KYC) projesini hayata geçirerek Türkiye’de dağıtık defter teknolojileri alanında ilklerden birine imza attı.

Blockchain teknolojisinin finans sektöründeki ilk uygulamalardan biri de Borsa İstanbul’dan geldi. Türkiye’de finans kurumları arasındaki iş akışlarında kullanılan ilk Blockchain projesi Borsa İstanbul tarafından hayata geçirildi. Borsa İstanbul bilişim teknolojileri ekibince hazırlanan söz konusu Blockchain projesiyle birlikte Borsa İstanbul, Takas İstanbul ve Merkezi Kayıt İstanbul’un elektronik başvuruya ait müşteri veri tabanında yer alan bilgiler senkronize hale getirildi.

Know Your Customer (KYC) konsepti ile hazırlanan projede, belirtilen veri tabanına yeni müşteri bilgisi eklenmesi, mevcut bilgilerin değiştirilmesi ve doküman yönetimi Blockchain ağı üzerinden gerçekleştirilecek. Böylece veri tabanına bilgi girişindeki olası hataların önüne geçilerek hızlı, güvenilir ve şeffaf bir platformun oluşması sağlandı.

Finans kuruluşunun yaptığı açıklamaya göre güvenlik altyapısı olarak Blockchain teknolojisinin tercih edildiği uygulamanın teknik altyapısı, yüksek sayıda işlem gerçekleştirebiliyor ve bu altyapı gerektiğinde diğer projelerde de kullanılabilecek.