İrlanda, bankacılık krizinden yaklaşık 10 yıl sonra yeniden büyümeye başladı. Ancak finans uzmanları ve yatırımcılar, Birleşik Krallık’ın AB üyeliğini herhangi bir ticari anlaşma olmaksızın sonlandırabileceği bir “Brexit”in istikrara gölge düşürmesinden korkuyor.

Coin Telegraph’ta yer alan analize göre, İngiltere geçtiğimiz yıl İrlanda’nın emtia ihracatında yüzde 11 paya sahipti. İrlanda, aynı dönemde ithalatının yüzde 20’sini İngiltere’den yapıyordu. İrlanda’nın merkez bankası bu nedenle İngiltere’nin ABD’den ayrılması durumunda gayrisafi hasılanın yüzde 1,5 oranında düşüş gösterebileceğini öngörüyor.

İngiltere’nın Kuzey İrlanda ile sınır şartlarını kabul etmeden ayrılması durumunda, daha kısıtlayıcı bir sınır uygulaması İrlanda’yı izole edebilir. Deloitte’in İrlanda’daki EMEA Blockchain Lab COO’su Anthony Day’e göre, Brexit, İrlanda ve İngiltere arasındaki “dijital sınır” kavramını akla getiriyor.

“Blockchain’in ticareti, raporlamayı ve malların ve insanların hareketini desteklemek için güvenli, gerçek zamanlı ve otomatik işleyen bir altyapı oluşturma kabiliyetinde önemli bir potansiyel görüyoruz.” diyen Day, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bununla birlikte, ilgili çalışma gruplarının kurulması, yönetişim sağlanması, bu tür platformların dağıtılması ve hem kamu hem de özel sektör kuruluşlarında gerekli dönüşümün tamamlanması uzun yıllara yayılacak kapsamlı bir proje olacaktır. Ne var ki Brexit’in zaman çizelgesi çok daha kısa.”

Blockchain’in ülkede hızla geliştiğini ifade eden Day, yakın zamanda Coinbase, Consensys ve Wachsman PR gibi şirketlerin Dublin’de açtığı ofisleri hatırlattı. Deloitte de benzer bir sebeple EMEA Laboratuvarı’nı bu şehirde açarak, ayrı bir tesis için yatırım yaptı. İrlanda’nın Yıkıcı Teknolojiler İnovasyon Fonu ile Blockchain ve benzeri teknolojileri geliştirmeye hazırlandığını anımsatan Day, “İrlanda’nın finansal servisler, tarım ve gıda, teknoloji, havacılık ve diğer büyük sektörlerinde Blockchain’in uygulamalarını görmeye başladık. İş dünyasında yaşanan şeffaflık, veri paylaşımı ve sahtecilikle mücadele gibi konularda yıllardır çözülemeyen sorunların Blockchain ile çözüme kavuşması bekleniyor.” diye ekledi.

Makalenin devamını okumak için tıklayın.