brisbane liman queensland avustralya

Denetimin dört büyüklerinden PwC’nin Avustralya ofisi, ülkenin uluslararası ticaret sistemini daha verimli hale getirmek için Blockchain teknolojisinden faydalanmayı hedefliyor.

PwC Avustralya ofisi tarafından yapılan açıklamaya göre Avustralya Ticaret ve Sanayi Odası ile gerçekleştirilen işbirliği ile Brisbane limanı için yeni bir platform kuruluyor. Bu platform Blockchain teknolojisini kullanarak liman için tedarik zinciri yönetimini daha kolay ve yönetilebilir hale getirecek.

Trade Community System adı verilen uygulamada ticaret alanında yaşanan birtakım ciddi sorunların çözülmesi hedefleniyor. Uçtan uca tedarik zinciri konusunda kısa ve uzun vadeli öncelikler belirlenerek ülkenin 2016 altyapı çalışmalarının daha da ileriye yönelik projelerle zenginleştirilmesi için bir adım atılmış olacak.

Şu an için kavram kanıtlama çalışması seviyesinde olan Trade Community System projesi Brisbane’de nihai hedef olarak innnovatif bir uçtan uca tedarik zinciri haline gelmek üzere test ediliyor. PwC’den Ben Lannan konuyla ilgili olarak “platformun ticaret bilgilerinin akışını dijitalleştireceğini, zincirdeki tedarikçilerin bağlantıları güçlendireceği, kayıpları ve dolayısıyla maliyetleri azaltacağı ve en nihayetinde Avustralya’nın uluslararsı iş alanındaki üretkenlik hedeflerini yakalamakta faydalı olacağı” yönünde açıklamalarda bulundu.

Avustralya beş farklı limanda yıllık toplam 9 milyon konteyner giriş çıkışına ev sahipliği yapıyor. Bu rakamın 2025 yılında 15 milyon olması bekleniyor. Bu nedenle dijitalleşme girişimleri için doğru bir aday olmasının yanı sıra tüm ülkeyi kapsayan bir çözüm üretmek ve uygulamaya geçmek için de ideal bir aday.