Teksas merkezli et lokantası Fogo de Chao, blockchain teknolojisini etlerin tabağa gelene kadarki sürecini takip etmek için kullanacak.

Çiftlikten müşterilerinin önüne koyduğu tabağa kadar olan süreci takip etmek isteyen Fogo de Chao, bunun için blockchain teknolojisinin nimetlerini kullanacak. Böylelikle çiftçiler, restoranlar ve tüketiciler arasındaki şeffaflığı sağlamayı hedefleyen lokanta, güven problemini ortadan kaldıracak.

Fogo de Chao’nun kullanmayı planladığı blockchain tabanlı sistem sayesinde hayvancılıkla uğraşan çiftçiler hayvanlarının sağlığı ve davranışları hakkında daha isabetli veriler ulaşabilecekler. Ayrıca restoranlar kendilerine iletilen etlerin nereden geldiğini takip edebilecekler. Tüketiciler ise akıllı telefonları üzerinden hayvanın hayatının tarihçesini, hangi çiftlikte yetiştiğini ve sofraya nasıl geldiğine dair bilgileri ‘yarı halka açık’ bir ağda görebilecekler.

ABD, Meksika ve Orta Doğu bölgelerinde birçok lokantası bulunan Fogo de Chao, bu iş için Teksas merkezli teknoloji girişimi HerdX ile iş birliğine gitti. HerdX, iki amaç için Fogo de Chao’nun lokantalarına yardımcı olacak: Gıda güvenliği ve şeffaflık.

HerdX sözcüsünün CCN’e yaptığı açıklamaya göre firma ilk olarak blockchain tabanlı bu hizmeti Fogo de Chao’nun Dallas’taki 3 mekanı için sunacak. Sonra ise diğer 52 lokasyona bu hizmeti hızlıca yaymaya çalışacaklar.