Güney Kore’nın en kalabalık ikinci şehri olan Busan, KOBİ’ler ve Girişim Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre blockchain teknolojisi için düzenlemesiz / serbest bölge olarak belirlendi.

Liman kenti, bankalardan FinTech girişimlerine kadar çeşitli şirketler tarafından yürütülen projelerle turizm, finans, lojistik ve kamu güvenliği alanında blockchain uygulamalarını bekliyor.

Busan merkezli BNK Financial Group’un bankacılık birimi olan BNK Busan Bank, finans sektöründe blockchain uygulamalarından sorumlu olacak. Blokchain odaklı bir FinTech kuruluşu olan Hyundai Pay ve gezginler için indirim sağlayan Korea Tour Pass ise bölgede yeni teknolojiye dayalı turizm üzerinde çalışacaklar. Öte yandan burada bir kripto borsası bulunan Coinplug, blockchain tabanlı bir kamu güvenliği platformu geliştirecek. BP & Solution ve Busan Tekno Park da bir lojistik platformu üzerinde çalışmalarını yürütecek.

Bölge her ne kadar düzenlemesiz olarak ilan edilse de varlık tokenlaştırması ve ICO’lara izin verilmeyecek.

Uzmanlar bu sınırın, Japonya, Singapur ve İsviçre gibi kripto dostu ülkelerde işlerini kuran blockchain şirketlerini çekmeyi zorlaştıracağını belirtiyor. Blockchain ile kripto para birimlerinin ayrılama olduklarını savunan anonim bir uzman kripto para birimleri olmadan bu hamlenin çekici olmadığını düşünüyor.

Güney Kore’nin Kakao ve Naver gibi teknoloji devleri hali hazırda blockchain işlerini Japonya’da yürütüyorlar.