Geçtiğimiz yıl kripto para piyasalarında yaşanan dalgalanmalar, büyük şirketlerin Blockchain ve kripto motivasyonunu düşürmedi. Reuters tarafından yayınlanan rapora göre, kripto para ve Blockchain teknolojisiyle ilgili kritik protokolleri geliştiren girişimler büyük ölçekli kuruluşlardan ve girişim sermayelerinden yatırım almaya devam ediyor.

Ne var ki aynı büyük şirketler, bunca yatırım yaptıkları yeni nesil para birimleriyle nadiren doğrudan temas ediyorlar. Bunun sebebi ise kripto parada yaşanan yüksek dalgalanmalar. 2018 yılı boyunca kripto para birimlerinin değeri piyasa genelinde ortalama yüzde 80 düşüş göstererek, 2017’de yaşanan yükselişte elde edilen tüm gelirleri sıfırladı.

Reuters’ın Pitchbook araştırma verisine dayanarak derlediği raporda ise, girişim sermayeleri kripto para girişimlerine yatırım yapmayı sürdürüyor. Raporda, sadece 2019 yılı içinde toplam 13 ayrı yatırım sözleşmesi yapıldığı ve bu yatırımların toplam değerinin 850 milyon dolara yaklaştığı belirtiliyor.

Yatırımlar yeni yılda hız kesmedi

Araştırma verisine göre 2019 yılı da geçtiğimiz yıl kadar yüksek yatırım hacimlerine ulaşma potansiyeline sahip. Microsoft ve Londra Borsası gibi kuruluşların yaptığı mega yatırımlar sayesinde 2018 yılında toplam 117 yatırım anlaşması tamamlanmış ve Blockchain ile kripto para girişimleri toplam 2,4 milyar dolar fon toplamıştı.

Teknolojiyle kendini kısıtlamayan, daha genel yatırım portföylerine sahip Polychain Capital, Andreessen Horowitz ve Wall Street bankalarından Goldman Sachs gibi kurumlar bu girişimlere milyonlarca dolarlık yatırım yaptı. Yatırımların odağında, Blockchain teknolojisini ve kripto parayı faydaya dönüştürecek teknolojik çözümler üreten girişimler vardı.

Blockonomi haberinde, token’laştırma çalışmalarının gelişmekte olan dijital ekonominin belkemiği olacağı ve bu yatırım trendine de kaldıraç etkisi yapacağı ifade ediliyor. Konuyla ilgili konuşan KPMG Küresel FinTech Birimi Eş Başkanı Anton Rudenklau, “Coin veya diğer tür bir değer üretebilme fikri insanları çok etkiliyor. Bu nedenle şu an bu yönde büyük bir eğilim görüyoruz.” sözlerini kullandı.