Capital One, kullanıcıların farklı platformlar için ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanmasını mümkün hale getirecek, Blockchain tabanlı bir uygulamanın patentini aldı.

Amerika’nın en büyük bankalarından biri olan Capital One, kullanıcı kimlik doğrulama yöntemleri ve daha bir birçok banka güvenliği alanında daha kullanışlı hizmetler verebilmek için Blockchain teknolojisi üzerinde çalışıyor.

Haziran 2017’de ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne (USPTO) başvurusu yapılan ve geçtiğimiz hafta sonuçlandırılan bir patente göre, Capital One şifreli kullanıcı kimlik doğrulama verisini depolayacak bir Blockchain sistemi geliştirmek istiyor.

Kullanıcılar farklı platformlar için ortak bir kimlik doğrulama sistemi kullanacak

Capital One’ın ortaya koyduğu fikir, kullanıcıların çoklu platform üzerine kendilerini doğrulatmasına izin verirken, kişisel verinin miktarını sınırlayan bir dağıtık kimlik doğrulama sistemi olarak çalışıyor. Sistemin çalışma prensibine göre, bir kullanıcı kimlik doğrulama işlemini başlattığında, her zamanki gibi kullanıcıdan kimlik verilerini alınıyor. Ardından alınan bilgilere göre, kullanıcının kimliğini doğrulanıyor veya reddedililiyor. Buradaki en büyük fark ise, işlem süresince kimlik bilgilerinin tamamının Blockchain üzerinde güven içinde tutulması oluyor. 

Capital One’ın patentini aldığı fikir gerçeğe dönüşürse, birden fazla platform üzerinde kolaylıkla ve güven içinde kimlik doğrulaması yapılabilecek. Özellikle farklı kurumlar için tekrar tekrar kimliklerini doğrulatmak zorunda kalan müşteriler için bu sistemin büyük bir rahatlık sağlaması bekleniyor.