FinTech’in gelişimi ve dijital varlıkların geleceği hakkında önemli bir konferans olan Singapur FinTech Festivali sona erdi. Etkinlik hakkında konuşan IMF Başkanı Christine Lagarde, önemli noktalara parmak bastığı makalesini, IMF’in resmi web sitesi üzerinden yayımladı.

Singapur’un rüzgarlarını örnek göstererek değişime işaret eden Lagarde, bu rüzgarların beraberinde yepyeni fırsatları da getirdiğini ifade etti. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.” diyerek ünlü filozof Heraklitos’a gönderme yapan IMF Başkanı, Singapur FinTech Festivali’nin büyük bir değişimin ön ayağı olduğunu belirtti.

Christine Lagarde FinTech dönüşümü hakkında önemli uyarılarda bulundu

“Singapur bunu biliyor. Siz bunu biliyorsunuz. FinTech Festivali’nin gerçek ruhu yeni dijital geleceklere kapı açabilmektir.”

Buna rağmen değişim korku verici, istikrarsız ve hatta tehdit edici görünebildiğini söyleyen Lagarde, bu durumun özellikle insanların işlerini ve sosyal etkileşimlerini bozan teknolojik değişim için geçerli olduğunu sözlerine ekledi.

Singapur’un yeni nesil teknolojiler söz konusu olduğunda Lagarde’nin de ifade ettiği gibi ciddi bir çabası ve çalışması bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda Singapur Menkul Kıymetler Borsası ve Singapur Para Otoritesi (MAS), menkul kıymetler ödemelerinde verimliliği artırmak için Blockchain’den faydalanmayı planladığını açıklamıştı.

Makalenin devamını buradan okuyabilirsiniz.

Singapur Menkul Kıymetler Borsası (SGX) geçtiğimiz yaptığı açıklamada, iş birliğinin ülkedeki Teslim Karşılığı Ödeme (DvP) kapasitesini artırmayı hedeflediğini ve böylece Blockchain tabanlı akıllı sözleşmeler yoluyla işlemlerin otomatik hale getirilebileceğini söylemişti. DvP, varlıkların yalnızca ilgili ödemeler alındığında işleme alınmasını sağlayan bir mutabakat süreci olarak biliniyor.