Walmart, yeşil yapraklı sebzelerin partilerini saptamak için bir blockchain sistemine sahip olduğunu açıkladı. İki yıllık bir pilot projeden sonra, perakendeci yaptığı duyuruda, her torba ıspanak ve marulu takip etmek için Bitcoin’in arkasındaki veri tabanı teknolojisi olan Blockchain’i kullanacağını duyurdu.

Michael Corkery and Nathaniel Popper’ın yazdığı ve The New York Times tarafından yayınlanan makaleyi sizler için derledik;

Blockchain teknolojisi çözümsüz konulara çözüm sağlayabileceği vaat edilen bir teknoloji olarak çok popüler hale geldi. Gelişmekte olan blockchain endüstrisi büyük miktarda yatırım ve deney üretmişti. Artık bu çalışmaları sonuç vermeye başlıyor. Walmart artık müşterilerine ve tüketicilere blokchain teknolojisini getirmeye hazırlanıyor.

Gelecek yıl, Walmart’a yeşil yapraklı sebze tedarik eden 100’den fazla çiftliğin, gıdaları hakkında ayrıntılı bilgileri Walmart ve benzeri hamleleri araştıran birkaç perakendeci için geliştirilen bir Blockchain ağına girmeleri bekleniyor.   IBM Blockchain’in başkan yardımcısı Brigid McDermott, bu proje için; “Bu ölçekte planlanan projelerin ilk gerçek örneği” açıklamasını yaptı ve verilerin IBM’in ona erişmesini veya değiştirmesini imkansız kılınacak şekilde şifreleneceğini söyledi.

Walmart, Blokchain teknolojisinden faydalanarak, yiyecekleri tarladan, yıkama ve kesme tesislerinden, depoya ve nihayet mağazaya kadar takip edebilecek. Bu sistem ile; sebzelerin tarlanın hangi kısmından ve hangi zamanda hasat edildiğini belirlemek bile mümkün olacak. Walmart’ın yapraklı yeşil sebzelere odaklandığını, çünkü sığır eti ile birlikte, en yüksek bakteri bulaşma riskine sahip besin grubunun yeşil yapraklı sebzeler olduğunu açıkladı.

Walmart Gıda Güvenliği Başkan Yardımcısı Frank Yiannas gıda güvenliğinin her zaman doğrusal olmadığını, bu sebeple gelişmelerin mevcut sisteme güven getirebileceğini açıkladı.

Walmart bu hamlesiyle değer kavramını desteklerken, iki temel stratejiye tam olarak uyuyor: dijital anlayışı güçlendiriyor ve teknoloji yardımıyla taze yiyeceklerin kalitesini arttırarak müşterilerine değer sunuyor.  Walmart, geçtiğimiz yıl içerisinde dilimlenmiş mangoların kaynağını izlemeye çalışan bir deney yaptı. Walmart çalışanlarının meyve yetiştiren Meksika’daki çiftliği bulması yedi gün sürdü. IBM tarafından geliştirilen blockchain yazılımı ile mangolar Walmart tarafından saniyeler içinde takip edilebiliyordu. Pek çok büyük küresel şirket, çiftlikteki ıspanağın tüketiciye ulaşana kadar olan hareketlerinin geniş yelpazedeki çok sayışa hareketinin kayıtlarını tutabilen bu sisteme benzer bir veri tabanını nasıl kullanabileceğini araştırıyor.  Walmart’ın kullandığı sistem olan IBM Food Trust, Dole, Wegmans ve Unilever dahil olmak üzere tüketici şirketleri için tedarik zincirinde hareket eden ürünleri takip etmek için geliştirildi. Walmart’ın kullandığı sistem olan IBM Food Trust; Dole, Wegmans ve Unilever dahil olmak üzere tüketici şirketler için tedarik zincirinde hareket halinde olan ürünleri takip edebilmek için geliştirildi.

Walmart tarafından benimsenen blockchain ağı da dahil olmak üzere şirketler tarafından test edilen ağların, genellikle Bitcoin veya herhangi bir kripto para ile hiçbir ilgisi yoktur. Bunlar, tamamen yeni veri tabanlarıdır. Ve herkes tarafından görülebilen Bitcoin Blockchain ağının aksine, bu özel Walmart Blockchain ağına sadece belirli insanlar erişebilir, görüntüleyebilir ve işlem yapabilir. Walmart için geliştirilen sistemde üretim yapan insanlar her adımda Blockchain’e veri girişi yapacaklar, verileri imzalayacaklar ve devamında bu bilgi, zincirde bir sonraki adımda yer alan kişilere güvenli bir şekilde taşınırken bütün paydaşlara aynı anda iletilecek. Böylelikle Blockchain teknolojisinin getirdiği şeffaflık, güven, değiştirilemezlik ve bütünlük sağlanarak değer yaratımı gerçekleştirilmiş olacaktır.

Blockchain birçok sorunu çözmeye aday olmakla beraber geliştirilen çözümlerin aktif kullanılmasıyla beraber ne kadar faydalı olabileceği ortaya çıkmaktadır. Blockchain teknoloji ve felsefesi ile beraber büyük ve çözümsüz görülen sektörleri değiştirmek için büyük bir fırsat sunuyor.

Ferhat Yalçın
Founder at Tomorrow